Avada - en to de_DE translation catalogue (1796 entries)

en: Oops, This Page Could Not Be Found!
de_DE: Ohje, diese Seite wurde nicht gefunden!

en: Helpful Links
de_DE: Hilfreiche Links

en: Search Our Website
de_DE: Durchsuche unsere Webseite

en: Can't find what you need? Take a moment and do a search below!
de_DE: Nichts passendes gefunden? Benutze doch unsere Suchfunktion!

en: Search for:
de_DE: Suche nach:

en: Search the Forum...
de_DE: Forum durchsuchen...

en: Search
de_DE: Suche

en: In reply to:
de_DE: Als Antwort auf:

en: Topic:
de_DE: Thema:

en: in group forum
de_DE: im Gruppenforum

en: in forum
de_DE: im Forum

en: in reply to:
de_DE: - Antwort auf

en: No Comments
de_DE: Keine Kommentare

en: One Comment
de_DE: Ein Kommentar

en: % Comment | % Comments
de_DE[0]: % Kommentar
de_DE[1]: % Kommentare

en: Previous
de_DE: Zurück

en: Next
de_DE: Vor

en: Comments are closed.
de_DE: Die Kommentarfunktion wurde geschlossen.

en: Name (required)
de_DE: Name (notwendig)

en: Email (required)
de_DE: E-Mail (notwendig)

en: Email
de_DE: E-Mail

en: Website
de_DE: Webseite

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
de_DE: Meinen Namen, E-Mail und Website in diesem Browser speichern, bis ich wieder kommentiere.

en: Comment
de_DE: Kommentar

en: Comment...
de_DE: Kommentar...

en: Leave A Comment
de_DE: Hinterlasse einen Kommentar

note: translators: Opening and closing link tags.
en: You must be %1$slogged in%2$s to post a comment.
de_DE: Du musst %1$sangemeldet%2$s sein, um einen Kommentar schreiben zu können.

note: translators: %1$s: The username. %2$s and %3$s: Opening and closing link tags.
en: Logged in as %1$s. %2$sLog out &raquo;%3$s
de_DE: Angemeldet als %1$s. %2$sAbmelden &raquo;%3$s

en: Log out of this account
de_DE: Von diesem Konto abmelden

en: Post Comment
de_DE: Kommentar senden

en: Skip to content
de_DE: Zum Inhalt springen

en: Get Started
de_DE: Erste Schritte

en: Recommended
de_DE: Empfohlen

note: translators: Item price.
en: Only %s - Buy Now
de_DE: Nur %s - jetzt kaufen

note: translators: Item price.
en: On Sale - Only %s
de_DE: Im Angebot - nur %s

en: Buy Another License
de_DE: Kaufe eine weitere Lizenz

en: Sale
de_DE: Angebot

en: Discount
de_DE: Rabatt

en: WPEngine Logo
de_DE: WP Engine Logo

en: Get Special Offer
de_DE: Bekomme ein Sonderangebot

en: Avada Customization
de_DE: Avada Anpassung

en: Get Free Quote
de_DE: Bekomme ein kostenloses Angebot

en: Avada Integrations
de_DE: Avada Integrationen

en: Premium Additions
de_DE: Premium Erweiterungen

en: Multilingual Sites
de_DE: Mehrsprachige Seiten

en: Events Calendar
de_DE: Veranstaltungskalender

en: None
de_DE: Keine

en: Mobile
de_DE: Mobil

en: On
de_DE: An

en: Off
de_DE: Aus

en: Save Changes
de_DE: Änderungen speichern

en: Title
de_DE: Titel

en: Content
de_DE: Inhalt

en: Font Family
de_DE: Schriftart

en: Select Font Family
de_DE: Wähle Schriftartenfamilie

en: Search Font Families
de_DE: Durchsuche Schriftartenfamilien

en: Variant
de_DE: Variante

en: Events
de_DE: Veranstaltungen

en: Layout Elements
de_DE: Layoutelemente

en: Form Elements
de_DE: Formularelemente

en: Before
de_DE: Davor

en: After
de_DE: Danach

en: Product Registration
de_DE: Produktregistrierung

en: The Plugin Server Could Not Be Reached
de_DE: Der PlugIn Server konnte nicht erreicht werden

note: translators: %1$s = Status text & link. %2$s: Plugin Installation text & link. %3$s: Support Dashboard text & link.
en: Please check on the %1$s page if wp_remote_get() is working. For more information you can check our documentation of the %2$s. If the issue persists, you can also get the plugins through our alternate method directly from the %3$s.
de_DE: Bitte überprüfe auf der Seite %1$s, ob wp_remote_get () funktioniert. Weitere Informationen findest Du in unserer Dokumentation %2$s. Wenn das Problem weiterhin besteht, kannst Du die Plugins auch über unsere alternative Methode direkt von %3$s beziehen.

en: System Status
de_DE: Systemstatus

note: translators: Version number.
en: New version available: %s
de_DE: Neue Version verfügbar: %s

note: translators: plugin name.
en: Active: %s
de_DE: Aktiv: %s

note: translators: Version number.
en: Available Version: %s
de_DE: Verfügbare Version: %s

en: Required
de_DE: Benötigt

en: Error
de_DE: Fehler

en: All
de_DE: Alle

en: Import
de_DE: Importieren

en: Modify
de_DE: Modifizieren

en: Full Import
de_DE: Voller Import

en: Partial Import
de_DE: Teilweiser Import

en: Preview
de_DE: Vorschau

en: New
de_DE: Neu

en: Live Preview
de_DE: Live Vorschau

en: Setup Required
de_DE: Einrichtung erforderlich

en: Install
de_DE: Installieren

en: Active
de_DE: Aktiv

en: Activate
de_DE: Aktivieren

en: Import Content
de_DE: Inhalt importieren

en: (menus only import with "All")
de_DE: (Menüs werden nur mit "Alle" importiert)

en: Remove Content
de_DE: Inhalt entfernen

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Done
de_DE: Fertig

en: Filter Sites
de_DE: Seiten filtern

en: Search prebuilt sites
de_DE: Suche Seitenvorlage

en: All Prebuilt Sites
de_DE: Alle Seitenvorlagen

en: Imported
de_DE: Importiert

en: We're sorry but the demo data could not be imported
de_DE: Es tut uns Leid, aber die Demo-Daten konnten nicht importiert werden.

en: Solution 1:
de_DE: Lösung 1:

en: Import the demo using an alternate method.
de_DE: Importiere die Demo mit einer alternativen Methode.

en: Alternate Method
de_DE: Alternative Methode

note: translators: %1$s: RED. %2$s: "Reset WordPress Plugin" link.
en: Solution 2:
de_DE: Lösung 2:

en: RED
de_DE: ROT

en: Reset WordPress Plugin
de_DE: WordPress Plugin zurücksetzen

en: Demo data successfully imported
de_DE: Demo-Daten erfolgreich importiert

en: Regenerate Thumbnails
de_DE: Vorschaubilder neu erzeugen

note: translators: "Permalinks" link.
en: Please visit the %s page and change your permalinks structure to "Post Name" so that content links work properly.
de_DE: Bitte besuche die %s Seite und ändere Deine Permalinks Struktur in "Post Name", damit Inhaltslinks ordnungsgemäß funktionieren.

en: We're sorry but the demo data could not be imported. We were unable to find import file.
de_DE: Es tut uns leid, aber die Demo Daten konnten nicht importiert werden. Wir konnten keine Importdatei finden.

en: Make sure WordPress directory permissions are correct and uploads directory is writable.
de_DE: Stelle sicher, dass die WordPress Verzeichnisberechtigungen korrekt sind und Upload-Verzeichnis beschreibbar ist.

en: Learn More
de_DE: Mehr darüber erfahren

en: Import A Prebuilt Website
de_DE: Importiere eine Websitevorlage

en: Import any of the prebuilt websites below. Once done, your site will have the exact same look and feel as the the sites in the preview.
de_DE: Importiere eine der folgenden Websitevorlagen. Wenn du das tust, wird deine Website genau so aussehen und sich genau so anfühlen, wie in der Vorschau.

note: translators: %1$s: "System Status" link. %2$s: "View more info here" link.
en: Prebuilt website imports can vary in time. Please check the %1$s page to ensure your server meets all requirements for a successful import. Settings that need attention will be listed in red. %2$s.
de_DE: Die für das Importieren von Websitevorlagen benötigte Zeit kann variieren. Bitte überprüfe die %1$s Seite, um sicher zu stellen, dass alle Anforderungen für einen erfolgreichen Import erfüllt sind. Einstellungen, die deine Aufmerksamkeit erfordern, werden rot markiert. %2$s.

en: View more info here
de_DE: Weitere Infos hier ansehen

en: Warning
de_DE: Warnung

en: Red
de_DE: Rot

en: Brown
de_DE: Braun

en: Green
de_DE: Grün

en: Blue
de_DE: Blau

en: Back
de_DE: Zurück

en: Light
de_DE: Hell

en: Dark
de_DE: Dunkel

en: Default
de_DE: Voreinstellung

en: Home
de_DE: Startseite

en: About
de_DE: Über

en: Blog Single Post
de_DE: Blog Einzelbeitrag

en: Blog Archive
de_DE: Blog Archiv

note: Template Name of the plugin/theme
en: Contact
de_DE: Kontakt

en: Forms
de_DE: Formulare

en: Global Options
de_DE: Globale Optionen

en: Customize Your Website
de_DE: Bearbeite deine Website

en: Pages
de_DE: Seiten

en: Documentation
de_DE: Online-Dokumentation

en: Video Tutorials
de_DE: Video-Tutorials

en: Get System Report
de_DE: Systemreport erstellen

en: Copied!
de_DE: Kopiert!

en: Copy For Support
de_DE: Kopiere für Kundenservice

en: Avada Version History
de_DE: Avada Versionsverlauf

en: Current Version:
de_DE: Derzeitige Version:

en: Previous Versions:
de_DE: Vorherige Versionen:

en: No previous versions could be detected
de_DE: Es konnten keine früheren Versionen festgestellt werden

en: Changelog
de_DE: Änderungen

note: Translators: %s: The version number.
en: Rerun Global Options Conversion for version %s manually.
de_DE: Wiederhole die Konvertierung der globalen Optionen für Version %s manuell.

en: Run Conversion
de_DE: Konvertierung durchführen

en: Avada Forms
de_DE: Avada Formulare

note: translators: URL.
en: <strong style="color:red;">IMPORTANT:</strong> Updating to Avada 4.0 and 5.0 requires a conversion process to ensure your content is compatible with the new version. This is an automatic process that happens upon update. In rare situations, you may need to rerun conversion if there was an issue through the automatic process. The controls below allow you to do this if needed. Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> through a ticket if you have any questions or need assistance.
de_DE: <strong style="color:red;">WICHTIG:</strong> Die Aktualisierung auf Avada 4.0 und 5.0 erfordert einen Konvertierungsprozess, um sicherzustellen, dass Dein Inhalt mit der neuen Version kompatibel ist. Dies ist ein automatischer Prozess, der beim Update auftritt. In seltenen Fällen musst Du die Konvertierung möglicherweise erneut ausführen, wenn während des automatischen Prozesses ein Problem aufgetreten ist. Mit den folgenden Steuerelementen kannst Du dies bei Bedarf tun. Bitte kontaktiere <a href="%s" target="_blank">unser Support-Team</a> über ein Ticket, wenn Du Fragen hast oder Hilfe benötigst.

note: translators: Version Number.
en: Previous Version
de_DE: Vorherige Version

en: Avada 4.0 Conversion:
de_DE: Avada 4.0 Konvertierung:

en: Avada 5.0 Conversion:
de_DE: Avada 5.0 Konvertierung:

note: translators: Version Number.
en: Rerun Shortcode Conversion from version %s to version 5.0 manually.
de_DE: Wiederhole Shortcode Konvertierung von Version %s zu Version 5.0 manuell.

en: Revert Avada Builder Conversion.
de_DE: Mache die Avada Builder Konvertierung rückgängig.

en: Revert Conversion
de_DE: Konvertierung rückgängig machen

en: The backups cleanup process has been scheduled and your the version 5.0 conversion backups will be purged from your database.
de_DE: Der Sicherungs-Bereinigungsprozess wurde geplant und die Version 5.0 Konvertierungs-Sicherungen werden aus der Datenbank gelöscht.

note: translators: Numbers.
en: Currently removing backups from your database (step %1$s of %2$s)
de_DE: Entfernen von Backups aus Ihrer Datenbank (Schritt %1$s von %2$s)

en: Remove Shortcode Conversion Backups created during the version 5.0 conversion.
de_DE: Entferne die Shortcode-Konvertierungs-Backups, die während der Konvertierung zur Version 5.0 erstellt wurden.

en: Remove Backups
de_DE: Backups entfernen

en: WordPress Environment
de_DE: WordPress Umgebung

en: Home URL:
de_DE: Start URL:

en: The URL of your site's homepage.
de_DE: Die URL deiner Startseite.

en: Site URL:
de_DE: Seiten URL:

en: The root URL of your site.
de_DE: Die Root-URL deiner Webseite.

en: WP Content Path:
de_DE: WP Content Pfad:

en: System path of your wp-content directory.
de_DE: Systempfad deines wp-content Verzeichnisses.

en: N/A
de_DE: K.A.

en: WP Path:
de_DE: WP Pfad:

en: System path of your WP root directory.
de_DE: Systempfad deines WP-Stammverzeichnisses.

en: The version of WordPress installed on your site.
de_DE: Die installierte WordPress Version deiner Seite.

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
de_DE: Ob Du WordPress Multisite aktiviert hast oder nicht.

en: PHP Memory Limit:
de_DE: PHP Speicher Limit:

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
de_DE: Das Speichermaximum (RAM), das deine Website zu einem bestimmten Zeitpunkt maximal nutzen darf.

note: translators: %1$s: Current value. %2$s: URL.
en: %1$s - We recommend setting memory to at least <strong>128MB</strong>. Please define memory limit in <strong>wp-config.php</strong> file. To learn how, see: <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Increasing memory allocated to PHP.</a>
de_DE: %1$s - Wir empfehlen, den Speicher auf mindestens <strong>128 MB</strong> zu setzen. Bitte definiere das Speicherlimit in der Datei <strong>wp-config.php</strong>. Weitere Informationen findest Du unter: <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Erhöhung des für PHP reservierten Arbeitsspeichers</a>

en: WP Debug Mode:
de_DE: WP Debug Modus:

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
de_DE: Zeigt an, ob WordPress im Debug-Modus ist oder nicht.

en: Language:
de_DE: Sprache:

en: The current language used by WordPress. Default = English
de_DE: Die aktuell von WordPress genutzte Sprache. Standard = Englisch

en: Server Environment
de_DE: Server Umgebung

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
de_DE: Informationen über den Webserver, der gegenwärtig deine Webseite hostet.

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: The version of PHP installed on your hosting server.
de_DE: Die PHP-Version, die auf deinem Webserver installiert ist.

en: PHP Version could not be detected.
de_DE: PHP-Version konnte nicht erkannt werden.

note: translators: %1$s: Current PHP version. %2$s: Recommended PHP version. %3$s: "WordPress Requirements" link.
en: %1$s. WordPress recommendation: %2$s or above. See %3$s for details.
de_DE: %1$s. WordPress Empfehlung: %2$s oder höher. Siehe %3$s für Details.

en: WordPress Requirements
de_DE: WordPress Anforderungen

en: The largest file size that can be contained in one post.
de_DE: Die größte Dateigröße, die in einem Beitrag enthalten sein kann.

en: PHP Time Limit:
de_DE: PHP Zeitlimit:

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
de_DE: Die Zeit (in Sekunden), die auf deinem Server für eine einzelne PHP-Operation maximal zur Verfügung steht, bevor ein Time-out erfolgt (um ein „Einfrieren“ des Servers zu verhindern)

note: translators: %1$s: Current value. %2$s: URL.
en: %1$s - We recommend setting max execution time to at least 180.<br />See: <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Increasing max execution to PHP</a>
de_DE: %1$s - Wir empfehlen, die maximale Ausführungszeit auf mindestens 180 zu setzen.<br/>Siehe: <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Erhöhung der maximalen Ausführung auf PHP</a>

en: PHP Max Input Vars:
de_DE: PHP max. Input Vars:

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
de_DE: Die maximale Anzahl an Eingabe-Variablen, die der Server für eine einzelne Funktion nutzen kann, ohne überlastet zu werden.

note: translators: %1$s: Current value. $2%s: Recommended value. %3$s: URL.
en: %1$s - Recommended Value: %2$s.<br />Max input vars limitation will truncate POST data such as menus. See: <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Increasing max input vars limit.</a>
de_DE: %1$s - Empfohlener Wert: %2$s.<br />Max. Input Vars Begrenzung verringert POST Daten, wie z.B. bei Menüs. Siehe: <a href="%3$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Erhöhe das max. Input Vars Limit.</a>

en: SUHOSIN Installed:
de_DE: SUHOSIN installiert:

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
de_DE: Suhosin ist ein erweitertes Sicherheitssystem für PHP-Installationen. Es wurde entwickelt, um einerseits deinen Server gegen eine Vielzahl wohlbekannter Probleme in PHP-Anwendungen zu schützen und andererseits gegen möglicherweise noch unbekannte Schwachstellen innerhalb dieser Anwendungen oder dem PHP-Kern selbst. Wenn es auf deinem Server aktiviert ist, dann müsste Suhosin unter Umständen so konfiguriert werden, dass dessen Datenübertragungsgrenzen (data submission limits) erhöht werden.

en: Suhosin Post Max Value Length:
de_DE: Suhosin Post Max Value Lenght:

en: Defines the maximum length of a variable that is registered through a POST request.
de_DE: Definiert die maximale Länge einer Variablen, die über eine POST-Anfrage registriert wird.

en: ZipArchive is required for importing demos. They are used to import and export zip files specifically for sliders.
de_DE: ZipArchiv ist erforderlich für den Import von Demodaten. Sie werden insbesondere für den Import und Export von Zip-Archiven für Slider genutzt.

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
de_DE: Die MySQL-Version, die auf deinem Web-Server installiert ist.

en: Max Upload Size:
de_DE: Max Upload Größe:

en: The largest file size that can be uploaded to your WordPress installation.
de_DE: Die Dateigröße, die maximal innerhalb der WordPress-Installation hochgeladen werden kann.

en: GD Library:
de_DE: GD Bibliothek:

en: Avada uses this library to resize images and speed up your site's loading time
de_DE: Avada benutzt diese Bibliothek um Bilder zu verkleinern und die Seitenladezeiten zu beschleunigen

en: Not Installed
de_DE: Nicht installiert

en: Installed
de_DE: Installiert

en: Check Envato Server Status
de_DE: Envato Server-Status überprüfen

en: Active Plugins
de_DE: Aktive Plugins

en: Visit plugin homepage
de_DE: Besuche Plugin Homepage

note: translators: plugin author.
en: by %s
de_DE: von %s

en: Warning: This is a non-reversable process. By clicking OK, all backups created during the 5.0 shortcode-conversion process will be removed from your database.
de_DE: Warnung: Dies ist ein nicht umkehrbarer Prozess. Wenn Du auf OK klickst, werden alle während des 5.0 Shortcode Konvertierungsprozesses erstellten Sicherungen aus deiner Datenbank entfernt.

en: Create your support account.
de_DE: Erstelle deinen Supportaccount.

en: Channels Of Support
de_DE: Supportkanäle

en: Quick Start Guide
de_DE: Schnellstartanleitung

en: We understand that it can be a daunting process getting started with WordPress. In light of this, we have prepared a starter pack for you, which includes all you need to know.
de_DE: Wir verstehen, dass es ein schwieriger Prozess sein kann, wenn Du mit WordPress beginnst. Aus diesem Grund haben wir ein Starterpaket für Dich zusammengestellt, das alles enthält, was Du wissen musst.

en: Starter Guide
de_DE: Starteranleitung

en: Submit A Ticket
de_DE: Erstelle ein Ticket

en: We offer excellent support through our advanced ticket system. Make sure to register your purchase first to access our support services and other resources.
de_DE: Wir bieten hervorragenden Support durch unser fortschrittliches Ticketsystem. Stelle sicher, dass Du deinen Einkauf erst registrierst, um Zugang zu unseren Support Services und anderen Ressourcen zu erhalten.

en: Watch Videos
de_DE: Videos ansehen

en: Community Forum
de_DE: Gemeinschafts-Forum

en: Facebook Group
de_DE: Facebook Gruppe

en: We have an amazing Facebook Group! Share with other Avada users and help grow our community. Please note, ThemeFusion does not provide support here.
de_DE: Wir haben eine erstaunliche Facebook Gruppe! Teile mit anderen Avada Usern und helfen Sie dabei, unsere Community zu erweitern. Bitte beachte, dass ThemeFusion hier keinen Support bietet.

en: The page options updated.
de_DE: Die Seiten Einstellungen wurden aktualisiert.

en: You do not have permission to update the page options.
de_DE: Sie haben keine Berechtigung zum Aktualisieren der Seiten Einstellungen.

en: The taxonomy options updated.
de_DE: Die Taxonomie Einstellungen wurden aktualisiert.

en: You do not have permission to update taxonomy options.
de_DE: Sie haben keine Berechtigung zum Aktualisieren der Taxonomie Einstellungen.

en: Add Page TitleBar
de_DE: Seiten Titelleiste hinzufügen

en: Edit Global Page TitleBar
de_DE: Globale Seiten Titelleiste bearbeiten

en: Edit Page TitleBar
de_DE: Seiten Titelleiste bearbeiten

en: Edit Page TitleBar Layout Section
de_DE: Seiten Titellesite Layout Abschnitt bearbeiten

en: Remove Page TitleBar
de_DE: Seiten Titelleiste entfernen

en: Add Slider
de_DE: Slider hinzufügen

en: Edit Slide
de_DE: Slide bearbeiten

en: Edit Slider
de_DE: Slider bearbeiten

en: Edit Slider Options
de_DE: Slider Einstellungen bearbeiten

en: Remove Slider
de_DE: Slider entfernen

en: You have chosen to edit your selected slider. This operation must be performed from the WordPress dashboard.
de_DE: Du hast beschlossen, den ausgewählten Slider zu bearbeiten. Dieser Vorgang muss über das WordPress Dashboard ausgeführt werden.

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Invalid CSS Value
de_DE: Ungültiger CSS Wert

note: translators: The value.
en: Invalid CSS Value: %s
de_DE: Ungültiger CSS Wert: %s

en: Invalid Color
de_DE: Ungültige Farbe

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Slug
de_DE: Titel-URL

en: Parent Category
de_DE: Übergeordnete Kategorie

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Select Parent
de_DE: Übergeordnete Kategorie auswählen

en: (no title)
de_DE: (kein Titel)

en: Default Template
de_DE: Standard-Template

en: Page Title
de_DE: Seitentitel

en: Page Attributes
de_DE: Seiten-Attribute

en: Parent
de_DE: Übergeordnet

en: Order
de_DE: Bestellung

en: Post Format
de_DE: Beitragsformat

en: Choose
de_DE: Auswählen

en: Excerpt
de_DE: Auszug

en: Featured Image
de_DE: Beitragsbild

note: Translators: Ordinal number of featured image.
en: Featured Image %s
de_DE: Beitragsbild %s

en: Custom CSS
de_DE: Benutzerdefinierte CSS

note: translators: <code>!important</code>
en: Enter your CSS code in the field below. Do not include any tags or HTML in the field. Custom CSS entered here will override the theme CSS. In some cases, the %s tag may be needed. Don't URL encode image or svg paths. Contents of this field will be auto encoded.
de_DE: Gib Deinen CSS Code in das nachfolgende Feld ein. Füge keine Tags oder HTML in das Feld ein. Das hier eingegebene benutzerdefinierte CSS überschreibt das CSS des Designs. In einigen Fällen kann der %s Tag benötigt werden. Keine Bild- oder SVG Pfade encodieren. Der Inhalt dieses Feldes wird automatisch encodiert.

en: Import Page Options
de_DE: Seiten Einstellungen importieren

en: Import Page Options.  You can import via file or copy and paste from JSON data.
de_DE: Seiten Einstellungen importieren.  Du kannst per Datei importieren oder aus JSON Daten kopieren und einfügen.

en: Export Page Options
de_DE: Seiten Einstellungen exportieren

en: Export your Page Options.  You can either export as a file or copy the data.
de_DE: Exportiert Deine Seiten Einstellungen. Du kannst entweder als Datei exportieren oder die Daten kopieren.

en: Avada Builder Elements
de_DE: Avada Builder Elemente

en: Add-on Elements
de_DE: Add-on Elemente

en: Import Global Options
de_DE: Importiere globale Optionen

en: Export Global Options
de_DE: Exportiere globale Optionen

en: Posts
de_DE: Alle Beiträge angezeigen

en: Events Calendar Posts
de_DE: Veranstaltungskalender Einträge

en: Reset To Default
de_DE: Auf Standard zurücksetzen

en: Page Options
de_DE: Seiten Einstellungen

en: Form Options
de_DE: Formularoptionen

en: Taxonomy Options
de_DE: Taxonomie Einstellungen

en: Element Options
de_DE: Element Einstellungen

en: Search for global options
de_DE: Suche nach globalen Optionen

en: Search for page option(s)
de_DE: Nach Seiten Einstellung(en) suchen

en: Search for taxonomy option(s)
de_DE: Nach Taxonomie Einstellungen(en) suchen

en: No page specific options are available for this page.
de_DE: Für diese Seite sind keine seitenbezogenen Einstellungen verfügbar.

en: Related Posts
de_DE: Ähnliche Beiträge

en: Related Projects
de_DE: Ähnliche Projekte

en: Related Faqs
de_DE: Ähnliche Faqs

en: My Account
de_DE: Mein Benutzerkonto

en: Login failed, please try again.
de_DE: Login fehlgeschlagen, bitte erneut versuchen.

en: Remember Me
de_DE: Eingeloggt bleiben

en: Log In
de_DE: Anmelden

en: Register
de_DE: Registrieren

note: translators: Number of items.
en: %s Item(s)
de_DE: %s Teil(e)

en: Cart
de_DE: Warenkorb

en: View Cart
de_DE: Warenkorb ansehen

en: Checkout
de_DE: Zur Kasse

en: Toggle Shopping Cart
de_DE: Einkaufswagen umschalten

en: Toggle Sliding Bar
de_DE: Sliding Bar umschalten

en: Edit slider
de_DE: Slider bearbeiten

en: Edit Slides
de_DE: Slides Bearbeiten

note: translators: The slider.
en: Slider "%s" cannot be found
de_DE: Slider "%s" wurde nicht gefunden

en: Learn How To Import Sliders
de_DE: Lerne Slider zu importieren

en: Main Menu
de_DE: Hauptmenü

en: Close Search
de_DE: Schließe die Suche

en: Main Menu Sticky
de_DE: Hauptmenü fixiert

en: Secondary Mobile Menu
de_DE: Sekundäres mobiles Menü

en: Secondary Menu
de_DE: Sekundäres Menü

en: Select a slider
de_DE: Wähle ein Slider

en: No Slider
de_DE: Kein Slider

en: or
de_DE: oder

note: translators: Comma separated slider plugins, ie. Avada Slider, Revolution Slider or Layer Slider.
en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> No sliders have been created yet, click here to create a %s.
de_DE: <strong>WICHTIGER HINWEIS:</strong> Es wurden noch keine Slider erstellt, klicke hier, um %s zu erstellen.

note: translators: URL.
en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Currently there are no slider plugins active, click <a href="%s" target="_blank">here</a> to activate one.
de_DE: <strong>WICHTIGER HINWEIS:</strong> Derzeit sind keine Slider Plugins aktiv, klicke <a href="%s" target="_blank">hier</a>, um eines zu aktivieren.

note: translators: Comma separated slider plugins, ie. Avada Slider, Revolution Slider or Layer Slider.
en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Click here to edit or to create a %s.
de_DE: <strong>WICHTIGER HINWEIS:</strong> Klicke hier, um %s zu bearbeiten oder zu erstellen.

en: Images
de_DE: Bilder

en: Products
de_DE: Produkte

en: Sliders
de_DE: Slider

en: Options
de_DE: Optionen

en: Install/Update Required Plugins
de_DE: Installiere/Aktualisiere benötigte Plugins

en: Install Plugins
de_DE: Plugins installieren

note: translators: %1$s = plugin name(s) translators: %s: plugin name.
en: Installing Plugin: %s
de_DE: Installation des Plugins: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
de_DE: Mit der Plugin API ist etwas schiefgelaufen.

note: translators: %1$s = plugin name(s)
en: Avada requires the following plugin installed: %1$s. | Avada requires the following plugins installed: %1$s.
de_DE[0]: Avada benötigt das folgende Plugin:%1$s.
de_DE[1]: Avada benötigt die folgenden Plugins:%1$s.

note: translators: %1$s = plugin name(s)
en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
de_DE[0]: Entschuldigung, aber Du hast nicht die korrekten Berechtigungen zum Installieren des %s Plugins. Kontaktiere den Admin dieser Seite zur Hilfe beim Installieren des Plugin.
de_DE[1]: Entschuldigung, aber Du hast nicht die korrekten Berechtigungen zum Installieren der %s Plugins. Kontaktiere den Admin dieser Seite zur Hilfe beim Installieren des Plugin.

note: translators: %1$s = plugin name(s)
en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
de_DE[0]: Das folgende erforderliche Plugin ist derzeit inaktiv: %1$s.
de_DE[1]: Die folgendeb erforderliche Plugins sind derzeit inaktiv: %1$s.

note: translators: %1$s = plugin name(s)
en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
de_DE[0]: Entschuldigung, aber Du hast nicht die korrekten Berechtigungen zum Aktivieren des %s Plugins. Kontaktiere den Admin dieser Seite zur Hilfe beim Aktivieren des Plugin.
de_DE[1]: Entschuldigung, aber Du hast nicht die korrekten Berechtigungen zum Aktivieren der %s Plugins. Kontaktiere den Admin dieser Seite zur Hilfe beim Aktivieren des Plugin.

note: translators: %1$s = plugin name(s)
en: The following plugin needs to be updated to ensure maximum compatibility with Avada: %1$s | The following plugins need to be updated to ensure maximum compatibility with Avada: %1$s
de_DE[0]: Das folgende Plugin muss aktualisiert werden, um eine maximale Kompatibilität mit Avada zu gewährleisten: %1$s
de_DE[1]: Die folgenden Plugins müssen aktualisiert werden, um eine maximale Kompatibilität mit Avada zu gewährleisten: %1$s

note: translators: %1$s = plugin name(s)
en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
de_DE[0]: Entschuldigung, aber Du hast nicht die korrekten Berechtigungen zum Aktualisieren des %s Plugins. Kontaktiere den Admin dieser Seite zur Hilfe beim Aktualisieren des Plugin.
de_DE[1]: Entschuldigung, aber Du hast nicht die korrekten Berechtigungen zum Aktualisieren der %s Plugins. Kontaktiere den Admin dieser Seite zur Hilfe beim Aktualisieren des Plugin.

en: Go Install Plugin | Go Install Plugins
de_DE[0]: Installiere das Plugin
de_DE[1]: Installiere die Plugins

en: Go Activate Plugin | Go Activate Plugins
de_DE[0]: Aktiviere das Plugin %s
de_DE[1]: Aktiviere die Plugins %s

en: Return to the Avada Plugins page.
de_DE: Kehre auf die Avada Plugins-Seite zurück.

en: Plugin activated successfully.
de_DE: Das Plugin wurde erfolgreich aktiviert.

note: translators: %1$s = dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %s
de_DE: Alle Plugins wurden erfolgreich eingespielt und aktiviert. %s

note: Translators: 1 is the required WordPress version and 2 is the user's current version.
en: Avada requires at least WordPress version %1$s. You are running version %2$s. Please upgrade and try again.
de_DE: Avada benötigt mindestens WordPress Version %1$s. Du führst Version %2$s aus. Aktualisiere WordPress und versuche es erneut.

note: Translators: 1 is the required PHP version and 2 is the user's current version.
en: Avada requires at least PHP version %1$s. You are running version %2$s. Please upgrade and try again.
de_DE: Avada benötigt mindestens WordPress Version %1$s. Du führst Version %2$s aus. Bitte erhöhen und versuche es erneut.

en: Our site is currently undergoing scheduled maintenance. Please try again in a moment.
de_DE: Unsere Seite ist aktuell im geplantem Wartungsmodus. Bitte versuche es in einigen Minuten noch einmal.

en: Currently updating the Avada Theme. Your site will be accessible once the update finishes
de_DE: Derzeit wird ein Update ausgeführt. Die Website wird wieder zugänglich sein, sobald das Update abgeschlossen ist

note: translators: The "follow this link" link.
en: The Avada-Core plugin needs to be updated before your site can exit maintenance mode. Please %s to update the plugin.
de_DE: Das Avada-Core Plugin muss aktualisiert werden, bevor deine Seite den Wartungsmodus verlassen kann. Bitte %s um das Plugin zu aktualisieren.

en: follow this link
de_DE: diesem Link folgen

en: Library
de_DE: Bibliothek

en: All Avada caches have been reset.
de_DE: Alle Avada Caches wurden zurückgesetzt.

en: Reset Avada Caches
de_DE: Avada Cache zurücksetzen

en: Dashboard
de_DE: Übersichts-Bereich

note: translators: The "Fusion Documentation" link.
en: The 'Side Navigation' page template will be deprecated in a future version of Avada. We have replaced it with a better solution, the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Avada Vertical Menu widget</a>. This new widget offers the same features but with greater flexibility. It works with the WP menu system. Please utilize this new method instead of the page template which will eventually be removed.
de_DE: Die Seitenvorlage "Seitennavigation" wird in einer zukünftigen Version von Avada nicht weiter unterstützt. Wir haben es durch eine bessere Lösung ersetzt, das <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Widget Avada Vertical Menu</a>. Dieses neue Widget bietet dieselben Funktionen, jedoch eine größere Flexibilität. Es funktioniert mit dem WP Menüsystem. Bitte verwenden Sie diese neue Methode anstelle der Seitenvorlage, die eventuell entfernt wird.

en: Maintenance
de_DE: Wartung

en: Performance
de_DE: Leistung

en: Link to Avada dashboard
de_DE: Link zum Avada Dashboard

en: Edit the global site options & styles.
de_DE: Bearbeite die globalen Seitenoptionen und -stile.

en: Apply patches for your version.
de_DE: Wende die Patches auf deine Version an.

en: View the Avada changelog.
de_DE: Zeige den Avada Changelog.

en: View the different support channels
de_DE: Zeige die unterschiedlichen Supportkanäle

en: View the system status of your install.
de_DE: Zeige den Systemstatus meiner Installation

en: Registered
de_DE: Registriert

en: Unregistered
de_DE: Unregistriert

en: Thank you for choosing Avada. We are honored and are fully dedicated to making your experience perfect.
de_DE: Vielen Dank, dass Du dich für Avada entschieden hast. Wir fühlen uns geehrt und sind bemüht, deine Erfahrung perfekt zu machen.

en: Support Policy
de_DE: Supportrichtlinien

note: translators: The iconset name.
en: No Results in "%s"
de_DE: Keine Ergebnisse in "%s"

en: Please update Avada Core to latest version.
de_DE: Bitte update Avada Core auf die neueste Version.

note: translators: Plugin name.
en: Install %s
de_DE: Installiere %s

note: translators: Plugin Name.
en: Activate %s
de_DE: Aktiviere %s

note: translators: Plugin Name.
en: Update %s
de_DE: Aktualisiere %s

en: Update
de_DE: Aktualisieren

note: translators: Plugin name.
en: Deactivate %s
de_DE: Deaktiviere %s

en: Deactivate
de_DE: Deaktivieren

en: Avada Builder will be installable, once Avada Core plugin is updated.
de_DE: Avada Builder kann installiert werden, sobald das Avada Core Plugin aktualisiert wurde.

en: Manage Plugins Below
de_DE: Verwalte Plugins unten

en: Go Manage Plugins
de_DE: Verwalte Plugins

en: Avada portfolio category base
de_DE: Avada Portfolio Kategorie Basis

en: Avada portfolio skill base
de_DE: Avada Portfolio Skill Basis

en: Avada portfolio tag base
de_DE: Avada Portfolio Tag Basis

en: Download
de_DE: Herunterladen

note: translators: The current step label.
en: Currently Processing: %s
de_DE: Derzeit verarbeitend: %s

note: translators: The current step label.
en: Currently Removing: %s
de_DE: Derzeit wird entfernt: %s

en: The file does not exist
de_DE: Die Datei existiert nicht

en: Plugin install failed. Please try Again.
de_DE: PlugIn Installation fehlgeschlagen. Bitte versuche es erneut.

en: Please wait, this may take a minute...
de_DE: Bitte warte, dies kann eine Minute dauern...

en: days
de_DE: Tage

en: day
de_DE: Tag

en: hours
de_DE: Stunden

en: hour
de_DE: Stunde

en: Categories
de_DE: Kategorien

en: Tags
de_DE: Schlagwörter

en: Preparing to run Upgrade
de_DE: Vorbereitung um das  Upgrade auszuführen

en: Slider controls
de_DE: Slider Steuerelemente

en: Checkbox & Switch controls
de_DE: Checkboxen und Auswahl Optionen

en: Dimension controls
de_DE: Dimensionskontrollen

en: Social Networks
de_DE: Soziale Netzwerke

en: HEX to RGBA colors conversion
de_DE: HEX zu RGBA Farben Conversion

en: HEX colors
de_DE: HEX Farben

en: Media Files
de_DE: Medien Dateien

en: Spacing Options
de_DE: Abstand Optionen

en: Custom Fonts
de_DE: Benutzer Schriftart

note: translators: %1$s, %2$s: Numbers.
en: Typography Options (step %1$s of %2$s)
de_DE: Typografie Einstellungen (Schritt %1$s von %2$s)

en: Other Options
de_DE: Weitere Einstellungen

en: Avada Options have moved!
de_DE: Avada Einstellungen wurden verschoben!

en: Avada Options
de_DE: Avada Einstellungen

en: Small
de_DE: Klein

en: Large
de_DE: Groß

en: XLarge
de_DE: Extragross

en: Huge
de_DE: Riesig

en: NOTE
de_DE: HINWEIS

note: translators: Number.
en: Post count: %s
de_DE: Beitragsanzahl: %s

en: Need a new search?
de_DE: Neue Suche benötigt?

en: If you didn't find what you were looking for, try a new search!
de_DE: Wenn Sie keine passenden Treffer gefunden haben, versuchen Sie eine neue Suche!

en: Loading...
de_DE: Laden...

en: Default Style
de_DE: Voreinstellung

en: Button Small
de_DE: Schaltflächenform

en: Button Medium
de_DE: Schaltflächengrösse

en: Button Large
de_DE: Schaltflächenform

en: Button xLarge
de_DE: Schaltflächenform

en: Icon Select
de_DE: Icon Auswahl

en: Icon/Thumbnail Only
de_DE: Nur Icon/Vorschaubild

en: Avada Special Menu Items
de_DE: Avada Special Menüeintrag

en: WooCommerce Cart
de_DE: WooCommerce Warenkorb

en: WooCommerce My Account
de_DE: WooCommerce Mein Account

en: Select all
de_DE: Alles auswählen

en: Add to menu
de_DE: Zum Menu hinzufügen

en: Important Note
de_DE: Wichtiger Hinweis

en: Show WooCommerce Cart Counter
de_DE: Zeige Zähler für WooCommerce Warenkorb

en: Show WooCommerce Cart Contents Dropdown
de_DE: Zeige Inhaltsdropdown für WooCommerce Warenkorb

en: Select Widget Area
de_DE: Wähle eine Widget Bereich

en: Max Width
de_DE: Maximale Breite

en: Fit Content
de_DE: An Inhalt anpassen

en: Select the number of columns you want to use.
de_DE: Wähle die Anzahl der Spalten.

en: Set the width of the column. In percentage, ex 60%.
de_DE: Stelle die Spaltenbreite in Prozent ein, z.B. 60%.

en: Select a widget area to be used as the content for the column.
de_DE: Wähle einen Widget-Bereich aus, der als Inhalt für die Spalte verwendet werden soll.

en: Add Custom Icon Set
de_DE: Benutzerdefiniertes Icon Set hinzufügen

en: Search Icons
de_DE: Icons durchsuchen

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Upload Image
de_DE: Bild hochladen

en: Avada Menu Options
de_DE: Avada Menü Einstellungen

en: Save
de_DE: Speichern

en: Search ...
de_DE: Suchen ...

en: Updating Avada Database Entries
de_DE: Aktualisierung der Avada Datenbank Einträge

note: translators: Language label.
en: Currently converting language: %s
de_DE: Derzeit konvertierende Sprache: %s

en: Done!
de_DE: Erledigt!

en: Almost there...
de_DE: Fast geschafft...

en: Halfway there... Patience Padawan, Patience.
de_DE: Halb am Ziel... Ruhig Padawan, Ruhig.

en: This may take a few minutes, please wait.
de_DE: Es kann einige Minuten dauern, bitte warte.

note: translators: %1$s, %2$s: Numbers.
en: Converting language: %1$s of %2$s.
de_DE: Konvertiere Sprache: %1$s von %2$s.

note: translators: %1$s, %2$s: Numbers.
en: Updating Avada Database options: step %1$s of %2$s.
de_DE: Aktualisierung der Avada Datenbank Einstellungen: Schritt %1$s von %2$s.

en: For best experience, please clear your browser cache once.
de_DE: Für eine bestmögliche Erfahrung lösche bitte den Browser Cache.

en: Dynamic-CSS caches have been auto reset.
de_DE: Dynamic-CSS Caches wurden automatisch zurückgesetzt.

en: Take Me To Shortcode Conversion
de_DE: Wechseln zur ShortCode Konvertierung

note: translators: (heart) icon. translators: Icon.
en: Created with %s
de_DE: Erstellt mit %s

note: translators: Number.
en: Featured image %s
de_DE: Artikelbild %s

note: translators: Number.
en: Set featured image %s
de_DE: Artikelbild auswählen %s

note: translators: Number.
en: Remove featured image %s
de_DE: Artikelbild entfernen %s

note: translators: %s: title of menu item which is invalid
en: %s (Invalid)
de_DE: %s (ungültig)

note: translators: %s: title of menu item in draft status
en: %s (Pending)
de_DE: %s (ausstehend)

en: sub item
de_DE: Untereintrag

en: Move up
de_DE: Nach oben bewegen

en: Move down
de_DE: Nach unten bewegen

en: Edit Menu Item
de_DE: Menüeintrag bearbeiten

en: Navigation Label
de_DE: Navigationsbeschriftung

en: Title Attribute
de_DE: Titeleigenschaft

en: Open link in a new window/tab
de_DE: Link in einem neuen Fenster/Tab öffnen

en: CSS Classes (optional)
de_DE: CSS Klassen (optional)

en: Link Relationship (XFN)
de_DE: Link Beziehung (XFN)

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
de_DE: Falls die aktuelle Theme dies unterstützt, wird die Beschreibung im Menü angezeigt.

en: Move
de_DE: Verschieben

en: Up one
de_DE: Eins rauf

en: Down one
de_DE: Eins runter

en: To the top
de_DE: Nach oben

en: Import / Export
de_DE: Importieren / Exportieren

note: translators: Number.
en: Custom page options %d
de_DE: Benutzerdefinierte Seiten Einstellungen %d

note: translators: The placeholder label (embed-type).
en: For privacy reasons %s needs your permission to be loaded.
de_DE: Aus datenschutzrechtlichen Gründen benötigt %s Ihre Einwilligung um geladen zu werden.

note: translators: The link to the privacy page (embed-type).
en: For more details, please see our %s.
de_DE: Mehr Informationen finden Sie unter %s.

en: I Accept
de_DE: Akzeptieren

en: Fonts
de_DE: Schriftarten

en: Scripts
de_DE: Skripte

en: No search results match your query. Please try again
de_DE: Keine Suchergebnisse stimmen mit Ihrer Anfrage überein. Bitte versuchen Sie es noch einmal

en: Go to...
de_DE: Gehe zu ...

en: Shopping Cart
de_DE: Warenkorb

note: Translators: The submenu title. Translators: The menu item title.
en: Open submenu of %s
de_DE: Öffne Untermenü von %s

note: Translators: The submenu title.
en: Close submenu of %s
de_DE: Schließe Untermenü von %s

note: translators: the Date.
en: Date: %s
de_DE: Datum: %s

en: Bible Text:
de_DE: Bibeltext:

en: Series:
de_DE: Serien:

en: Topics:
de_DE: Themen:

en: API type missing.
de_DE: API Typ fehlt.

en: Tested API is working properly.
de_DE: Getestete API funktioniert ordnungsgemäß.

note: translators: HTTP response code
en: Server responded with unauthorized response code: %1$s. %2$s
de_DE: Der Server hat mit nicht autorisiertem Antwortcode reagiert: %1$s. %2$s

note: translators: HTTP response code
en: Server responded with redirection response code: %1$s. %2$s
de_DE: Der Server hat mit folgenden Umleitungsantwortcode geantwortet: %1$s. %2$s

note: translators: HTTP response code
en: Error occured while checking API status. Response code: %1$s. %2$s
de_DE: Beim Überprüfen des API-Status ist ein Fehler aufgetreten. Antwortcode: %1$s. %2$s

note: translators: HTTP response code
en: Internal server error occured while checking API status. Response code: %1$s. %2$s
de_DE: Interner Serverfehler ist beim Überprüfen des API Status aufgetreten. Antwortcode: %1$s. %2$s

note: translators: HTTP response code
en: Something went wrong while checking API status. Response code: %1$s. %2$s
de_DE: Beim Überprüfen des API-Status ist ein Fehler aufgetreten. Antwortcode: %1$s. %2$s

en: Security check failed.
de_DE: Sicherheitscheck fehlgeschlagen

en: Database tables are created successfully.
de_DE: Datenbanktabellen erfolgreich erstellt.

en: Slider Type
de_DE: Slider Typ

en: Select the type of slider that displays.
de_DE: Wählen Sie den Typ des dargestellten Sliders.

en: Select LayerSlider
de_DE: LayerSlider auswählen

en: Select the unique name of the slider.
de_DE: Wählen Sie den einzigartigen Namen des Sliders.

en: Select Avada Slider
de_DE: Wähle Avada Slider

en: Select Slider Revolution Slider
de_DE: Slider Revolution Slider auswählen

en: Select Elastic Slider
de_DE: Wählen Sie Elastic Slider aus

en: Below
de_DE: Darunter

en: Above
de_DE: Darüber

note: translators: Additional description (defaults).
en: Select if the slider shows below or above the header. Only works for top header position. %s
de_DE: Wähle aus, ob der Slider unter oder über der Kopfzeile angezeigt werden soll. Funktioniert nur für die Top Kopfzeilen Position. %s

en: Page Content Padding
de_DE: Seiten Inhalt Innenabstand

note: translators: Additional description (defaults).
en: In pixels ex: 20px. %s
de_DE: In Pixel z.B.: 20px. %s

en: Header Background Color
de_DE: Kopfbereich Hintergrundfarbe

note: translators: Additional description (defaults).
en: Controls the background color for the header. Hex code or rgba value, ex: #000. %s
de_DE: Steuert die Hintergrundfarbe für die Kopfzeile. HEX-Code oder RGBa-Wert, z.B.: #000. %s

en: Mobile Header Background Color
de_DE: Mobil Kopfzeilen Hintergrundfarbe

note: translators: Additional description (defaults).
en: Controls the background color for the header on mobile devices. Hex code or rgba value, ex: #000. %s
de_DE: Steuert die Hintergrundfarbe für die Kopfzeile auf mobilen Geräten. HEX-Code oder RGBa-Wert, zB: #000. %s

note: translators: The edit link. Text of link is the title.
en: Page Title Bar
de_DE: Kopfzeilen-Container

note: translators: Additional description (defaults).
en: Choose to show or hide the page title bar. %s
de_DE: Auswählen, ob die Titelleiste der Seite angezeigt oder verborgen werden soll. %s

en: Show Bar and Content
de_DE: Zeige Leiste und Inhalte

en: Show Content Only
de_DE: Zeige nur Inhalte

en: Hide
de_DE: Ausblenden

en: Page Title Bar Background
de_DE: Hintergrund des Kopfzeilen-Containers

note: translators: Additional description (defaults).
en: Select an image to use for the page title bar background. %s
de_DE: Wählen Sie ein Bild aus, das für den Hintergrund der Seiten Titelleiste verwendet werden soll. %s

en: Page Title Bar Background Retina
de_DE: Hintergrund des Titelbalkens für Retina

note: translators: esc_html__ description (defaults). translators: Additional description (defaults).
en: Select an image to use for retina devices. %s
de_DE: Wählen Sie ein Bild für Retina Geräte. %s

en: Page Title Bar Height
de_DE: Höhe des Kopfzeilen-Containers

en: Page Title Bar Mobile Height
de_DE: Kopfzeilen Titelleiste Höhe mobile Geräte

en: This term uses a custom template for:
de_DE: Dieser Begriff verwendet eine benutzerdefinierte Vorlage für:

en: Remove Image
de_DE: Bild entfernen

en: Reset to default.
de_DE: Auf Standard zurücksetzen.

en: Using default value.
de_DE: Benutze Standard Wert.

note: translators: %1$s: Comment date. %2$s: Comment time.
en: %1$s at %2$s
de_DE: %1$s um %2$s Uhr

en:  - Edit
de_DE:  - Bearbeiten

en:  - Reply
de_DE:  - Antworten

en: Your comment is awaiting moderation.
de_DE: Ihr Kommentar muss noch freigeschalten werden.

en: Install Required Plugins
de_DE: Die benötigten Plugins installieren

note: translators: %s: plugin name.
en: Updating Plugin: %s
de_DE: Aktualisiere Plugin: %s

note: translators: 1: plugin name(s).
en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
de_DE[0]: Beginne Installation des Plugins
de_DE[1]: Beginne Installation der Plugins

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
de_DE[0]: Beginne Aktualisierung des Plugins
de_DE[1]: Beginne Aktualisierung der Plugins

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
de_DE[0]: Beginne Aktivierung des Plugins
de_DE[1]: Beginne Aktivierung der Plugins

en: Return to Required Plugins Installer
de_DE: Zurück zur Installation der benötigten Plugins

en: Return to the Dashboard
de_DE: Zurück zur Übersicht

en: The following plugin was activated successfully:
de_DE: Das folgende Plugin wurde erfolgreich aktiviert:

note: translators: 1: plugin name.
en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
de_DE: Nichts ist passiert. Plugin %1$s war bereits aktiviert.

note: translators: 1: dashboard link.
en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
de_DE: Alle Plugins wurden erfolgreich installiert und aktiviert. %1$s

en: Dismiss this notice
de_DE: Diese Nachricht ausblenden

en: Please contact the administrator of this site for help.
de_DE: Bitte kontaktiere den Administrator dieser Website für Hilfe.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
de_DE: Dieses Plugin muss aktualisiert werden, um mit deinem Theme kompatibel zu sein.

en: Update Required
de_DE: Aktualisierung erforderlich

en: Install/Activation/Update Of Required Plugin(s) Needed
de_DE: Installation/Aktivierung/Aktualisierung der erforderlichen Plugin(s) notwendig

en: WordPress Repository
de_DE: WordPress Quelle

en: External Source
de_DE: Externe Quelle

en: Pre-Packaged
de_DE: Vorgepackt

en: Installed But Not Activated
de_DE: Installiert aber nicht aktiviert

en: Required Update not Available
de_DE: Benötigtes Update nicht verfügbar

en: Requires Update
de_DE: Erfordert Aktualisierung

en: Update recommended
de_DE: Aktualisierung empfohlen

note: translators: 1: number of plugins.
en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
de_DE[0]: Herunterladen des Installationspaketes von <span class="count">%s</span>
de_DE[1]: Herunterladen des Installationspaketes von <span class="code">%s</span>

note: translators: 1: number of plugins.
en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
de_DE[0]: Aktualisierung verfügbar <span class="count">(%s)</span>
de_DE[1]: Aktualisierungen verfügbar <span class="count">(%s)</span>

en: Installed version:
de_DE: Installierte Version:

en: Minimum required version:
de_DE: Minimal benötigte Version:

en: Available version:
de_DE: Verfügbare Version:

note: translators: Dashboard URL.
en: No plugins to install, update or activate. <a href="%s">Return to the Dashboard</a>
de_DE: Keine Plugins zu installieren, aktualisieren oder aktivieren. <a href="%s">Zurück zum Dashboard</a>

en: Source
de_DE: Quelle

en: Type
de_DE: Typ

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Install %2$s
de_DE: Installiere %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Update %2$s
de_DE: Aktualisiere %2$s

note: translators: %2$s: plugin name in screen reader markup
en: Activate %2$s
de_DE: Aktiviere %2$s

en: Upgrade message from the plugin author:
de_DE: Nachricht des Pluginautors zum Upgrade:

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
de_DE: Keine Plugins zur Installation ausgewählt. Keine Aktion ausgeführt.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
de_DE: Keine Plugins zur Aktualisierung ausgewählt. Keine Aktion ausgeführt.

en: No plugins are available to be installed at this time.
de_DE: Zur Zeit sind keine Plugins zur Installation verfügbar.

en: No plugins are available to be updated at this time.
de_DE: Zur Zeit sind keine Plugins zur Aktualisierung verfügbar.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
de_DE: Keine Plugins zur Aktivierung ausgewählt. Keine Aktion ausgeführt.

en: Plugin activation failed.
de_DE: Die Plugin Aktivierung ist fehlgeschlagen.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
de_DE: Aktualisierung des Plugins %1$s (%2$d/%3$d)

note: translators: 1: plugin name, 2: error message.
en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
de_DE: Während der Installation von %1$s: <strong>%2$s</strong> ist ein Fehler aufgetreten.

note: translators: 1: plugin name.
en: The installation of %1$s failed.
de_DE: Die Installation von %1$s ist fehlgeschlagen.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
de_DE: Der Installations- und Aktivierungsprozess wird gestartet. Dieser Prozess kann auf manchen Servern etwas Zeit in Anspruch nehmen. Bitte haben Sie etwas Geduld.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed and activated successfully.
de_DE: %1$s erfolgreich installiert und aktiviert.

en: Show Details
de_DE: Details anzeigen

en: Hide Details
de_DE: Details verbergen

en: All installations and activations have been completed.
de_DE: Alle Installationen und Aktivierungen wurden fertiggestellt.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
de_DE: Installation und Aktivierung des Plugins %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
de_DE: Der Installationsprozess wird gestartet. Dieser Prozess kann auf manchen Servern etwas Zeit in Anspruch nehmen. Bitte haben Sie Geduld.

note: translators: 1: plugin name.
en: %1$s installed successfully.
de_DE: %1$s wurde erfolgreich installiert.

en: All installations have been completed.
de_DE: Alle Installationen wurden fertiggestellt.

note: translators: 1: plugin name, 2: action number 3: total number of actions.
en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
de_DE: Installation des Plugins %1$s (%2$d/%3$d)

en: Image
de_DE: Bild

en: Clear selection
de_DE: Auswahl aufheben

note: translators: Number.
en: You Have %s Item In Your Cart | You Have %s Items In Your Cart
de_DE[0]: Du hast %s Artikel in deinem Warenkorb
de_DE[1]: Du hast %s Artikel in deinem Warenkorb

en: Continue
de_DE: Weiter

en: Not all fields have been filled in correctly.
de_DE: Nicht alle Felder wurden richtig ausgefüllt.

en: Uppercase
de_DE: Großbuchstaben

en: Lowercase
de_DE: Kleinbuchstaben

en: Standard Fonts
de_DE: Standard Schriften

en: Regular
de_DE: regulär

en: Solid
de_DE: Durchgehend

en: Search Page
de_DE: Suchseite

en: Registration
de_DE: Registrierung

en: Colors
de_DE: Farben

en: Typography
de_DE: Typografie

en: Style
de_DE: Stil

en: Select Prebuilt Website
de_DE: Wähle eine Websitenvorlage

en: Avada Shortcode Conversion
de_DE: Avada Shortcode Konvertierung

en: Revert Avada Shortcode Conversion
de_DE: Mache die Avada Shortcode Konvertierung rückgängig

en: Collect IDs of posts that need to be converted
de_DE: Sammle IDs von Beiträgen, die konvertiert werden müssen

en: Congratulations! The conversion finished successfully!
de_DE: Glückwunsch! Die Konvertierung war erfolgreich!

en: IMPORTANT: Revert Shortcode Conversion For Avada Builder
de_DE: WICHTIG: Mache die Shortcode Konvertierung für Avada Builder rückgängig

en: Collect IDs of posts that need to be reverted
de_DE: Sammle IDs von Beiträgen, die rückgängig gemacht werden müssen

en: download Avada 4.0.3 here
de_DE: Lade Avada 4.0.3 hier herunter

en: I have read the above.
de_DE: Ich habe oben das gelesen.

en: Converting posts.
de_DE: Wandle Beiträge um.

en: Converting slides.
de_DE: Slides umwandeln.

en: Converting widgets.
de_DE: Widgets umwandeln.

en: Converting theme options.
de_DE: Theme Optionen umwandeln.

en: Reverting posts.
de_DE: Beiträge zurücksetzen.

en: Reverting slides.
de_DE: Slides zurücksetzen.

en: Reverting widgets.
de_DE: Widgets zurücksetzen.

en: Reverting theme options.
de_DE: Theme Optionen zurücksetzen.

en: Start Reversion
de_DE: Starte Zurücksetzen

en: Start Conversion
de_DE: Starte Umwandlung

en: Do Not Revert
de_DE: Nicht zurücksetzen

en: Do Not Convert
de_DE: Nicht umwandeln

en: Take me to Admin
de_DE: Bringe mich zu Admin

en: Update Required Plugins
de_DE: Aktualisiere erforderliche Plugins

en: No image URL has been entered.
de_DE: Keine Bild URL eingegeben.

en: Back to Parent Page
de_DE: Zurück zur übergeordneten Seite

en: Please enter correct details for this required field.
de_DE: Bitte füllen Sie dieses Pflichtfeld korrekt aus.

note: translators:%s zip name .
en: Failed to Open. Error Code: %s
de_DE: Fehler beim Öffnen. Fehlercode: %s

en: Unable to extract the file.
de_DE: Extrahieren der Datei fehlgeschlagen.

en: imported successfully!
de_DE: Erfolgreich importiert!

en: Single Sidebar Layouts
de_DE: Einzelnes Seitenleiste Layout

en: Single Sidebar Width
de_DE: Einzelne Seitenleiste Breite

en: Controls the width of the sidebar when only one sidebar is present.
de_DE: Steuert die Breite der Sidebar, wenn nur eine Sidebar vorhanden ist.

en: Single Sidebar Gutter
de_DE: Einzelne Seitenleiste Abstand

en: Controls the space between the main content and a single sidebar.
de_DE: Steuert den Abstand zwischen dem Hauptinhalt und einer einzelnen Seitenleiste.

en: Dual Sidebar Layouts
de_DE: Duales Seitenleisten Layout

en: Dual Sidebar Width 1
de_DE: Dual Seitenleiste Breite 1

en: Dual Sidebar Width 2
de_DE: Dual Seitenleiste Breite 2

en: Dual Sidebar Gutter
de_DE: Dual Seitenleiste Abstand

en: Controls the space between the main content and the sidebar when dual sidebars are present.
de_DE: Steuert den Abstand zwischen dem Hauptinhalt und den Seitenleisten, wenn zwei Seitenleisten vorhanden sind.

en: Side Navigation Behavior
de_DE: Seiten Navigaion Verhalten

en: Hover
de_DE: Mit der Maus darüber fahren

en: Click
de_DE: Klick

en: Display Widget Title
de_DE: Zeige Titel des Widgets

en: Yes
de_DE: Ja

en: No
de_DE: Nein

en: Background Color
de_DE: Hintergrundfarbe

en: Border Size
de_DE: Rahmengröße

en: Border Style
de_DE: Rahmenstil

en: Controls the border style for this widget container.
de_DE: Kontrolliert den Rahmenstil für diesen Widgetcontainer

en: Dotted
de_DE: Gepunktet

en: Dashed
de_DE: Gestrichelt

en: Border Color
de_DE: Rahmenfarbe

en: Controls the border color for this widget container.
de_DE: Kontrolliert die Rahmenfarbe für diesen Widget Container

en: Content Align
de_DE: Ausrichtung des Inhalts

en: Left
de_DE: Links

en: Right
de_DE: Rechts

en: Center
de_DE: Zentriert

en: Mobile Content Align
de_DE: Ausrichtung mobiler Inhalte

en: Avada Widget Options
de_DE: Avada Widget Optionen

en: Tag:
de_DE: Schlagwort:

en: Search:
de_DE: Suche:

en: 404 - Page not Found
de_DE: 404 - Seite nicht gefunden

en: Email Address
de_DE: E-Mail Adresse

en: Phone
de_DE: Telefon

en: Custom
de_DE: Benutzerdefiniert

en: Cheatin&#8217; huh?
de_DE: Geschummelt&#8217; oder?

en: An API token is required.
de_DE: Ein API-Token wird benötigt.

en: An unknown API error occurred.
de_DE: Ein unbekannter API Fehler ist aufgetreten.

en: Featured Image 2
de_DE: Beitragsbild 2

en: Set featured image 2
de_DE: Beitragsbild 2 festlegen

en: Remove featured image 2
de_DE: Beitragsbild 2 entfernen

en: Featured images Info
de_DE: Beitragsbilder Info

note: translators: The "Global Options" link.
en: To control the amount of featured image boxes, visit %s.
de_DE: Um die Anzahl der Beitragsbilder einzustellen, besuche %s.

note: translators: The description subtitle and an example value.
en: %1$s Enter value including CSS unit (px, em, rem), ex: %2$s.
de_DE: %1$s Gib den Wert einschließlich einer gültigen CSS-Einheit (px, em, rem) ein, z.B.: %2$s.

note: translators: The description subtitle and an example value.
en: %1$s Enter value including any valid CSS unit, ex: %2$s.
de_DE: %1$s Gib den Wert einschließlich einer gültigen CSS-Einheit ein, z.B.: %2$s.

note: translators: The description subtitle and an example value.
en: %1$s In pixels, ex: %2$s.
de_DE: %1$s in Pixel, z.B.: %2$s.

note: translators: The description subtitle and an example value.
en: %1$s Enter values including any valid CSS unit, ex: %2$s.
de_DE: %1$s Gib die Werte einschließlich einer gültigen CSS-Einheit ein, z.B.: %2$s.

en: In pixels.
de_DE: In Pixeln.

en: This is a dependent option that always stays visible because other options can utilize it.
de_DE: Dies ist eine abhängige Einstellung, die immer sichtbar bleibt, damit andere Einstellungen sie verwenden können.

en: Theme Skin
de_DE: Theme Design

en: Color Scheme
de_DE: Farbschema

en: Dismiss Message
de_DE: Meldung verbergen

note: translators: The search query.
en: Search results for: %s
de_DE: Suchergebnisse für: %s

en: Error 404 Page
de_DE: 404 Fehlerseite

note: translators: Date.
en: Daily Archives: %s
de_DE: Archiv für den Tag: %s

note: translators: Date.
en: Monthly Archives: %s
de_DE: Archiv für den Monat: %s

note: translators: Date.
en: Yearly Archives: %s
de_DE: Archiv für das Jahr: %s

en: Masonry Image Layout
de_DE: Masonry Bild Layout

en: Landscape
de_DE: Querformat

en: Portrait
de_DE: Hochformat

en: Set layout which will be used when image is displayed in masonry.
de_DE: Lege das Layout fest, das verwendet wird, wenn das Bild im Masonry angezeigt wird.

en: Apply
de_DE: Einlösen

en: Dismiss Notices
de_DE: Meldung verbergen

en: Patch cannot be currently aplied.
de_DE: Patch kann momentan nicht angewendet werden.

en: Patch Applied
de_DE: Patch angewendet

en: Patch empty.
de_DE: Patch leer.

en: Invalid Patch target.
de_DE: Ungültiges Ziel vom Patch.

en: Site URL
de_DE: Seiten URL

en: Register Now
de_DE: Jetzt registrieren

en: Unregister
de_DE: Abmeldung

en: Press Esc to close
de_DE: Zum Schließen Esc drücken

en: Loading the next set of posts...
de_DE: Lade weitere Beiträge...

en: All items displayed.
de_DE: Alle Elemente angezeigt.

en: Search...
de_DE: Suchen...

en: Link & Zoom
de_DE: Link & Vergrößern

en: Zoom
de_DE: Vergrößern

en: No Icons
de_DE: Keine Icons

note: translators: The value. translators: The default value.
en:   Default currently set to %s.
de_DE:  Standard ist derzeit auf %s gesetzt.

en: Show
de_DE: Anzeigen

note: translators: The value.
en:   Current value set to %s.
de_DE:  Aktueller Wert auf %s gesetzt.

en: none
de_DE: keine

en: Site Width
de_DE: Seitenbreite

en: Allowed Files
de_DE: Erlaubte Dateien

en: Browse Files
de_DE: Dateien durchsuchen

en: Update Custom Icon Set
de_DE: Benutzerdefinierte Symbolsammlung aktualisieren

en: Drop zip file to upload
de_DE: Zum Hochladen zip-Datei hineinziehen

en: Select File
de_DE: Datei auswählen

en: CSS Prefix:
de_DE: CSS-Präfix:

en: Icons Count:
de_DE: Anzahl der Icons:

note: translators: The author.
en: By %s
de_DE: Von %s

note: translators: The categories list.
en: Categories: %s
de_DE: Kategorien: %s

en: 0 Comments
de_DE: 0 Kommentare

en: 1 Comment
de_DE: 1 Kommentar

en: % Comments
de_DE: % Kommentare

en: Pages:
de_DE: Seiten:

en: Page
de_DE: Seite

en: Edit Live
de_DE: Live bearbeiten

note: translators: Name of post type.
en: Edit %s
de_DE: %s bearbeiten

en: You do not have permission to edit this post.
de_DE: Du hast keine Berechtigung, diesen Beitrag zu bearbeiten.

en: The page contents updated.
de_DE: Der Seiteninhalt wurde aktualisiert.

en: You do not have permission to edit this archive.
de_DE: Du hast keine Berechtigung, dieses Archiv zu bearbeiten.

en: The archive details updated.
de_DE: Die Archivdetails wurden aktualisiert.

en: Ultra-Light 100 Italic
de_DE: Ultra-Light 100 Kursiv

en: Light 200 Italic
de_DE: Light 200 Kursiv

en: Book 300 Italic
de_DE: Book 300 Kursiv

en: Normal 400 Italic
de_DE: Normal 400 Kursiv

en: Medium 500 Italic
de_DE: Medium 500 Kursiv

en: Semi-Bold 600 Italic
de_DE: Semi-Bold 600 Kursiv

en: Bold 700 Italic
de_DE: Bold 700 Kursiv

en: Extra-Bold 800 Italic
de_DE: Extra-Bold 800 Kursiv

en: Ultra-Bold 900 Italic
de_DE: Ultra-Bold 900 Kursiv

en: Sidebar Panel Position
de_DE: Position des Seitenleisten-Panels

en: Select the side which you want the sidebar panel to be displayed on.
de_DE: Wähle die Seite, auf welcher das Seitenleisten-Panel angezeigt werden soll.

en: Element Editing Mode
de_DE: Elementeditiermodus

en: Choose if element editing should be in the sidebar or in dialogs.
de_DE: Wähle, ob die Bearbeitung des Elements in der Seitenleiste oder als Dialog erfolgen soll.

en: Sidebar
de_DE: Seitenleiste

en: Automatically Open Element Settings
de_DE: Elementeinstellungen automatisch öffnen

en: Enable Keyboard Shortcuts
de_DE: Tastenkürzel aktivieren

en: Show Tooltips
de_DE: Tooltip anzeigen

en: Add your CSS code here...
de_DE: CCS Code hier einfügen...

en: Delete page layout
de_DE: Seitenlayout löschen

en: Undo
de_DE: Rückgängig

en: Redo
de_DE: Wiederholen

en: Don't Save
de_DE: Nicht speichern

en: Save & Leave
de_DE: Speichern und verlassen

en: Just Leave
de_DE: Ohne Speichern verlassen

en: Delete item
de_DE: Eintrag löschen

en: Clone item
de_DE: Eintrag duplizieren

en: Edit item
de_DE: Eintrag bearbeiten

note: translators: Element settings.
en: %s Options
de_DE: %s optionen

en: Container Options
de_DE: Containeroptionen

en: Insert Container
de_DE: Container einfügen

en: Clone Container
de_DE: Container duplizieren

en: Save Container
de_DE: Container speichern

en: Delete Container
de_DE: Container löschen

en: Builder Containers
de_DE: Builder Container

en: Click to toggle
de_DE: Zum Umschalten klicken

en: Save Custom Container
de_DE: Benutzerdefinierten Container speichern

en: Save Custom Template
de_DE: Benutzerdefinierte Vorlage speichern

en: Enter Name...
de_DE: Namen eingeben...

en: Column
de_DE: Spalte

en: Columns
de_DE: Spalten

en: Resize column
de_DE: Spaltengröße anpassen

en: Resized Column to
de_DE: Spaltengröße angepasst auf

en: Column Options
de_DE: Spaltenoptionen

en: Save column
de_DE: Spalte speichern

en: Delete column
de_DE: Spalte löschen

en: Delete row
de_DE: Zeile löschen

en: Clone column
de_DE: Spalte duplizieren

en: Save Custom Column
de_DE: Benutzerdefinierte Spalte speichern

en: Add element
de_DE: Element hinzufügen

en: Insert Columns
de_DE: Spalten einfügen

en: Search Elements
de_DE: Elemente durchsuchen

en: Search Containers
de_DE: Container durchsuchen

en: Search Columns
de_DE: Spalten durchsuchen

en: Builder Columns
de_DE: Builder Spalten

en: Library Columns
de_DE: Bibliothek Spalten

en: Library Containers
de_DE: Bibliothek Container

en: Select Element
de_DE: Element auswählen

en: Library Elements
de_DE: Bibliothekselemente

en: This element can be added only
de_DE: Dieses Element kann nur hinzugefügt werden

en: Nested Columns
de_DE: Verschachtelte Spalten

en: Clone Element
de_DE: Element duplizieren

en: Save Element
de_DE: Element speichern

en: Save As Global
de_DE: Als Global speichern

en: Delete Element
de_DE: Element löschen

en: Save Custom Element
de_DE: Benutzerdefiniertes Element speichern

en: Add / Edit Items
de_DE: Eintrag hinzufügen / bearbeiten

en: Clone inner columns
de_DE: Innere Spalten duplizieren

en: Save inner columns
de_DE: Innere Spalten speichern

en: Delete inner columns
de_DE: Innere Spalten löschen

en: Save Nested Columns
de_DE: Verschachtelte Spalte speichern

en: Select or Leave Blank for All
de_DE: Wähle oder lasse leer für alle

en: Select or Leave Blank for None
de_DE: Wähle oder lasse leer für alle

en: Select or Leave Blank for Published
de_DE: Wähle oder lasse leer für publizierte

en: Please enter element name
de_DE: Bitte Elementnamen eingeben

en: You are about to remove all page layout. Do you still want to proceed?
de_DE: Du bist dabei, das gesamte Seitenlayout zu entfernen. Willst du fortfahren?

en: Are you sure you want to delete this ?
de_DE: Bist du sicher, dass du das löschen willst?

en: This is a global item. Deleting this element will remove it from every page you have it on. Are you sure you want to remove it?
de_DE: Das ist ein globales Element. Das Löschen dieses Elements wird es von jeder Seite, auf welcher es eingefügt ist, löschen. Bist du sicher, dass du es entfernen willst?

en: Global element<br>Click to disable global status
de_DE: Globales Element<br>Zum Deaktivieren des globalen Status' klicken

en: Global column<br>Click to disable global status
de_DE: Globale Spalte<br>Zum Deaktivieren des globalen Status' klicken

en: Global container<br>Click to disable global status
de_DE: Globaler Container<br>Zum Deaktivieren des globalen Status' klicken

en: An element with this name already exists. Please enter different name.
de_DE: Ein Element mit diesem Namen existiert bereits. Bitte gib einen anderen Namen ein.

en: Please enter template name
de_DE: Bitte gebe einen Namen für die Vorlage ein

en: Save page layout
de_DE: Seitenlayout speichern

en: Upload
de_DE: Hochladen

en: Upload Audio
de_DE: Audio hochladen

en: Attach Images to Gallery
de_DE: Bilder an Galerie anhängen

en: Insert
de_DE: Einfügen

en: To get started, add a Container, or add a prebuilt page.
de_DE: Um zu beginnen, füge einen Container hinzu oder wähle eine Seitenvorlage

en: To get started, add a Container, or add a prebuilt header.
de_DE: Um zu beginnen, füge einen Container hinzu oder wähle eine Seitenvorlage

en: To get started building your Page Title Bar, add a container.
de_DE: Um mit der Erstellung deiner Seitentitelleiste zu beginnen, füge einen Container hinzu.

en: To get started building your Footer, add a container.
de_DE: Um mit der Erstellung deiner Fußleiste zu beginnen, füge einen Container hinzu.

en: To get started building your Form, add a container.
de_DE: Um mit der Erstellung deines Formulares zu beginnen, füge einen Container hinzu.

en: The building process always starts with a container, then columns, then elements.
de_DE: Die Seitenerstellung beginnt immer mit einem Container, dann Spalten, dann Elemente.

en: Watch The Video!
de_DE: Schau das Video an!

en: Edit Settings
de_DE: Einstellungen bearbeiten

en: Duplicate Content
de_DE: Inhalt duplizieren

en: Save Custom Content
de_DE: Benutzerdefinierten Inhalt speichern

en: Delete Content
de_DE: Inhalt löschen

en: Add Content
de_DE: Inhalt einfügen

en: Getting Started Video
de_DE: Video für erste Schritte

en: History
de_DE: Historie

en: Collapse Sections
de_DE: Abschnitt einklappen

en: History States
de_DE: Historie Zustände

en: Moved Column
de_DE: Spalte verschoben

en: Added Custom Element:
de_DE: Benutzerdefiniertes Element hinzugefügt:

en: Added Custom Column:
de_DE: Benutzerdefinierte Spalte hinzugefügt:

en: Added Columns
de_DE: Spalten hinzugefügt

en: Added Custom Container:
de_DE: Benutzerdefinierter Container hinzugefügt:

en: Deleted
de_DE: Geläscht

en: Cloned
de_DE: Dupliziert

en: Pasted
de_DE: Eingefügt

en: Moved
de_DE: Verschoben

en: Edited
de_DE: Bearbeitet

en: Reset to Default
de_DE: Auf Standard zurücksetzen

en: Added Nested Columns
de_DE: Verschachtelte Spalten eingefügt

en: Edited Nested Columns
de_DE: Verschachtelte Spalten bearbeitet

en: Deleted Nested Columns
de_DE: Verschachtelte Spalten gelöscht

en: Moved Nested Column
de_DE: Verschachtelte Spalten verschoben

en: Head Title
de_DE: Haupttitel

en: Currency
de_DE: Währung

en: Price
de_DE: Preis

en: Period
de_DE: Periode

en: Enter Text
de_DE: Text eingeben

en: Added
de_DE: Hinzugefügt

en: Added Container
de_DE: Container hinzugefügt

en: Cloned Nested Columns
de_DE: Verschachtelte Spalten dupliziert

en: Content Imported
de_DE: Inhalt importiert

en: Add Column
de_DE: Spalte einfügen

en: Add Row
de_DE: Zeile einfügen

en: Standout
de_DE: Herausstechen

en: Add Button
de_DE: Knopf hinzufügen

en: Table Options
de_DE: Tabellenoptionen

en: Table
de_DE: Tabelle

en: Toggle All Containers
de_DE: Alle Container umschalten

en: Cloned Container
de_DE: Container dupliziert

en: Deleted Container
de_DE: Container löschen

en: Select Image
de_DE: Bild auswählen

en: Select Images
de_DE: Bilder auswählen

en: Select Video
de_DE: Video auswählen

en: Select Audio
de_DE: Audio auswählen

en: Select Icon
de_DE: Symbol auswählen

en: To Add Elements, You Must First Add a Column
de_DE: Um Elemente einzufügen, musst du erst eine Spalte einfügen.

en: Add New Option
de_DE: Neue Option hinzufügen

en: Label
de_DE: Kennzeichnung

en: Value
de_DE: Wert

en: Show values
de_DE: Zeige Werte

en: Content Error
de_DE: Inhalt Fehler

en: Unknown Error Occurred
de_DE: Unbekannter Fehler aufgetreten

note: translators: Link URL.
en: <a href="%s" target="_blank">Click here to learn more.</a>
de_DE: <a href="%s" target="_blank">Hier klicken, um mehr zu erfahren.</a>

en: Click here to copy the full error message.
de_DE: Hier klicken, um gesamte Fehlermeldung zu kopieren.

en: Full error message copied.
de_DE: Gesamte Fehlermeldung kopiert.

en: Moved Container
de_DE: Container verschoben

en: Delete Next Page Divider
de_DE: Nächste Seite Teiler löschen

en: Toggle Element
de_DE: Element umschalten

en: Drag Element
de_DE: Element ziehen

en: Deleted Next Page Divider
de_DE: Nächste Seite Teiler gelöscht

en: Added Next Page Divider
de_DE: Nächste Seite Teiler hinzugefügt

en: Next Page
de_DE: Nächste Seite

en: Special
de_DE: Spezial

en: Special Items
de_DE: Spezialeintrag

en: Select Link
de_DE: Link auswählen

en: Color palette options
de_DE: Farbpalettenoptionen

en: Legend Value Text Color
de_DE: Legendenwert Textfarbe

en: Legend Label
de_DE: Legendenbeschriftung

en: X Axis Label
de_DE: X-Achsentitel

note: translators: Toggle column width option.
en: Use Custom Width
de_DE: Benutzerdefinierte Breite nutzen

en: Use Preset Sizes
de_DE: Voreingestellte Größe nutzen

note: translators: Search type.
en: Search %s
de_DE: Suche %s

en: Chart Background Color
de_DE: Diagramm Hintergrundfarbe

note: translators: Default value description & value.
en: Controls the background of the chart. %s
de_DE: Kontrolliert den Hintergrund des Diagramms. %s

en: Chart Axis Text Color
de_DE: Diagramm Achsen Textfarbe

note: translators: Default value description & value.
en: Controls the text color of the x-axis and y-axis. %s
de_DE: Kontrolliert die Textfarbe der X-Achse und Y-Achse. %s

en: Chart Gridline Color
de_DE: Diagramm Gitterlinienfarbe

en: Chart Padding Options
de_DE: Diagramm Padding Optionen

en: Chart Options
de_DE: Diagrammoptionen

en: Chart Data
de_DE: Diagramm Daten

en: Set chart border size in pixels.
de_DE: Diagramm Rahmengröße in Pixel

en: Build your chart data visually
de_DE: Baue deine Diagrammdaten visuell

en: Edit Chart Data Table
de_DE: Diagramm Datentabelle bearbeiten

en: Registration confirmation will be emailed to you.
de_DE: Die Registrierungsbestätigung wird per Email an dich versendet.

en: Are you sure you want to remove global property?
de_DE: Bist du sicher, dass du die global Eigenschaft entfernen möchtest?

en: Remove Global?
de_DE: Global entfernen?

en: Removed Global Status
de_DE: Globaler Status entfernt

en: Draft container.
de_DE: Entwurf Container

en: Click to remove sheduling.
de_DE: Zum Entfernen der terminierten Veröffentlichung klicken.

en: Are you sure you want to remove sheduling? This will set the container to be a normally published element.
de_DE: Bist du sicher, dass du die terminierte Veröffentlichung entfernen willst? Das wird den Status des Containers auf normal publiziertes Element setzen.

en: Container published.
de_DE: Container veröffentlicht.

en: Watch Our Get Started Video
de_DE: Unser Video zu ersten Schritten anschauen

en: Do you need a helping hand? Let us guide you.
de_DE: Benötigst du Hilfe? Lass uns dich anleiten.

en: Watch The Video
de_DE: Video anschauen

en: Avada Builder Docs
de_DE: Avada Builder Dokumentation

en: Toggle Description
de_DE: Beschreibung umschalten

en: Toggle Responsive Options
de_DE: Responsive Optionen umschalten

en: Top
de_DE: Oben

en: Bottom
de_DE: Unten

en: Height
de_DE: Höhe

en: Width
de_DE: Breite

en: Top/Left
de_DE: Oben/Links

en: Top/Right
de_DE: Oben/Rechts

en: Bot/Left
de_DE: Unten/Links

en: Bot/Right
de_DE: Unten/Rechts

en: Confirm
de_DE: Bestätigen

en: Unsaved Changes
de_DE: Ungespeicherte Änderungen

en: Reset
de_DE: Zurücksetzen

en: Reset to Defaults
de_DE: Auf Standard zurücksetzen

en: Are you sure you want to reset this element's options to default?
de_DE: Bist du sicher, dass du die Optionen für dieses Element auf Standard zurücksetzen willst?

en: Are you sure you want to delete this element?
de_DE: Bist du sicher, dass du dieses Element löschen willst?

en: I Agree
de_DE: Stimme zu

en: Are You Sure?
de_DE: Bist du sicher?

en: I'm sure
de_DE: Ich bin sicher

en: Import Prebuilt Website Page
de_DE: Vorlage für Websiteseite importieren

en: Import Prebuilt Website Layout
de_DE: Vorlage für Websitelayout importieren

en: Extended options
de_DE: Erweiterte Optionen

en: Align text
de_DE: Textausrichtung

en: Align left
de_DE: Linksbündig

en: Align center
de_DE: Zentriert

en: Align right
de_DE: Rechtsbündig

en: Justify
de_DE: Ausrichten

en: Indent
de_DE: Einrücken

en: Accept
de_DE: Akzeptieren

en: Family
de_DE: Familie

en: Font Size
de_DE: Schriftgrösse

en: Line Height
de_DE: Linien Höhe

en: Letter Spacing
de_DE: Buchstaben Abstand

en: Font color
de_DE: Schriftarten Farbe

en: Edit Inline Element
de_DE: Inline-Element bearbeiten

en: Remove Inline Element
de_DE: Inline Element entfernen

en: Delete All
de_DE: Alles löschen

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Preview Mode
de_DE: Vorschaumodus

en: Multiple Dialogs
de_DE: Mehrere Dialoge

en: Please close other open dialogs first to use this option.
de_DE: Bitte erst andere Dialoge schließen, um diese Option zu nutzen.

note: translators: Add unknown element type.
en: Add %s
de_DE: %s hinzufügen

en: Link Options
de_DE: Linkoptionen

en: Open Link in New Tab
de_DE: Link in neuem Tab öffnen

en: Clear
de_DE: Leeren

en: Remove formatting
de_DE: Formatierung entfernen

en: Please add a gallery image here.
de_DE: Hier bitte Galeriebild einfügen

en: Please select a slider for it to display here.
de_DE: Bitte einen Slider zur Anzeige an dieser Stelle auswählen

en: Please select a form for it to display here.
de_DE: Bitte ein Formular zur Anzeige an dieser Stelle auswählen

en: Please add a video here.
de_DE: Bitte hier Video einfügen

en: Search Results
de_DE: Suchergebnisse

en: Page Save Incomplete
de_DE: Speichern der Seite unvollständig

en: Page Save Failed
de_DE: Speichern der Seite gescheitert

en: Layout cleared.
de_DE: Layout entfernt

en: Enter value
de_DE: Wert eingeben

en: Import Failed
de_DE: Import fehlgeschlagen

en: Saved
de_DE: Gespeichert

en: As global
de_DE: Als global

en: Other
de_DE: Andere

en: Dynamic Data
de_DE: Dynamische Daten

en: Custom Font(s)
de_DE: Benutzerdefinierte Schriftart(en)

en: Add New
de_DE: Neu hinzufügen

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Separate with Commas
de_DE: Trenne mit Kommata

en: Post Title
de_DE: Post-Titel

en: Project Details
de_DE: Projektdetails

en: Edit Layout Section
de_DE: Layout bearbeiten

en: Edit Content Layout Section
de_DE: Layout des Inhaltsbereiches bearbeiten

en: Edit Footer Layout Section
de_DE: Layout der Fußzeile bearbeiten

en: Edit Header Layout Section
de_DE: Layout der Kopfzeile bearbeiten

en: Avada Builder Library
de_DE: Avada Builder Bibliothek

en: Background
de_DE: Hintergrund

en: Only numbers and phone characters are accepted
de_DE: Nur Zahlen und Telefon-Zeichen erlaubt

en: Examples:
de_DE: Beispiele:

en: Site Preview
de_DE: Seitenvorschau

en: Invalid Page ID
de_DE: Ungültige Seiten-ID

en: Toggle Sidebar
de_DE: Seitenbereich umschalten

en: Exit
de_DE: Verlassen

en: Exit to page front-end
de_DE: Verlassen und zum Frontbereich

en: Exit to page back-end
de_DE: Verlassen und zum Administrationsbereich

en: Exit to dashboard
de_DE: Verlassen

en: Publish
de_DE: Veröffentlichen

en: Draft
de_DE: Entwurf

en: Toggle Toolbar
de_DE: Symbolleiste umschalten

en: Help Center
de_DE: Hilfecenter

en: Shortcuts
de_DE: Tastenkürzel

en: Preview Mobile - Portrait Mode
de_DE: Vorschau für Tablet - Querformat

en: Preview Tablet - Portrait Mode
de_DE: Vorschau für Tablet - Hochformat

en: Preview Desktop
de_DE: Vorschau für Desktop

en: Select Language
de_DE: Sprache wählen

en: Switch Language
de_DE: Sprache ändern

en: Resize Window
de_DE: Fenster skalieren

en: Expand Popup
de_DE: Pop-up erweitern

en: Help Article
de_DE: Hilfeartikel

en: Remove Item
de_DE: Eintrag entfernen

en: No search results
de_DE: Keine Ergebnisse

en: Enabled
de_DE: Aktiviert

en: Disabled
de_DE: Deaktiviert

en: File
de_DE: Datei

en: Database
de_DE: Datenbank

en: Copy to Clipboard
de_DE: In Zwischenablage kopieren

en: Enter a name
de_DE: Gib einen Namen ein

en: Save Page Options
de_DE: Speichere Seitenoptionen

en: Move Row
de_DE: Verschiebe Zeile

en: Remove Row
de_DE: Entferne Zeile

en: Backup Font
de_DE: Rückfallschriftartenfamilie

en: Margin Top
de_DE: Abstand oben

en: Margin Bottom
de_DE: Abstand unten

en: Font Color
de_DE: Schriftarten Farbe

en: Remote file is incorrect size
de_DE: Die Remote-Datei hat die falsche Größe

en: Zero size file downloaded
de_DE: Null-Größen-Datei heruntergeladen

en: Remote file is too large, limit is %s
de_DE: Remote-Datei ist zu groß, das Limit ist %s

en: Failed to import %s %s
de_DE: Import von %s %s fehlgeschlagen

en: %s, please try again.
de_DE: %s, bitte versuche es erneut.

en: Invalid file type
de_DE: Ungültiger Dateityp

en: Imported user "%s"
de_DE: Nutzer "%s" importiert

en: Top Left
de_DE: Oben links

en: Top Right
de_DE: Oben rechts

en: Bottom Right
de_DE: Unten rechts

en: Bottom Left
de_DE: Unten links

en: Search for option(s)
de_DE: Suche nach Einstellung(en)

en: Please Wait
de_DE: Bitte warten

en: Warning- This options panel will not work properly without javascript!
de_DE: Warnung: Diese Option wird nicht korrekt funktionieren ohne Javascript!

en: Settings Imported!
de_DE: Wichtige Einstellungen!

en: All Defaults Restored!
de_DE: Alle Standards wieder Hergestellt!

en: Section Defaults Restored!
de_DE: Bereichs Standards wiederhergestellt!

en: Settings Saved!
de_DE: Einstellungen gespeichert!

en: Settings have changed, you should save them!
de_DE: Einstellungen geändert, Du solltest speichern!

en: error(s) were found!
de_DE: Fehler wurden gefunden!

en: warning(s) were found!
de_DE: Warnung(en) wurden gefunden!

en: Enable
de_DE: Aktivieren

en: Disable
de_DE: Deaktivieren

en: moving the mouse over
de_DE: mit der Maus drüberfahren

en: clicking
de_DE: klicken

en: Hints
de_DE: Hinweise

en: File Permission Issues
de_DE: Datei Berechtigungen Fehler

en: Import Options
de_DE: Importoptionen

en: Import Contents from File
de_DE: Importiere Inhalte aus Datei

en: Import from URL
de_DE: Importieren von URL

en: Export Options
de_DE: Exportiere Optionen

en: Copy Data
de_DE: Kopiere Daten

en: Download Data File
de_DE: Daten Datei runterladen

en: Copy Export URL
de_DE: Kopiere Export URL

en: Options Object
de_DE: Optionen Objekt

en: Show Object in Javascript Console Object
de_DE: Objekt in Javascriptkonsole anzeigen

en: Background Repeat
de_DE: Hintergrund wiederholen

en: Background Size
de_DE: Hintergrund Größe

en: Background Attachment
de_DE: Hintergrund Anhang

en: Background Position
de_DE: Hintergrund Position

en: No media selected
de_DE: Kein Medium ausgewählt

en: Border style
de_DE: Ramen Design

en: From
de_DE: Von

en: To
de_DE: Zu

en: Add/Edit Gallery
de_DE: Erstelle/Bearbeite Gallerie

en: Visited
de_DE: Besucht

en: Add More
de_DE: Weitere hinzufügen

en: Password
de_DE: Passwort

en: Username
de_DE: Benutzername

en: Select an item
de_DE: Wähle einen Artikel

en: No items of this type were found.
de_DE: Kein Artikel dieses Types gefunden.

en: Slide
de_DE: Folie

en: New %s
de_DE: Neue %s

en: This field must be a valid date.
de_DE: Dieses Feld muss ein gültiges Datum sein.

en: New in this Release
de_DE: Neu in dieser Version

en: Copy for Support
de_DE: Kopieren für Support

en: Home URL
de_DE: Startseiten URL

en: Permalink Structure
de_DE: Permalinkstruktur

en: The current permalink structure as defined in Wordpress Settings->Permalinks.
de_DE: Die aktuelle Permalinkstruktur, wie sie in Wordpress-Einstellungen->Permalinks definiert ist.

en: Front Page Display
de_DE: Startseite Anzeige

en: The current Reading mode of Wordpress.
de_DE: Der aktuelle Lesemodus für WordPress.

en: Front Page
de_DE: Startseite

en: The currently selected page which acts as the site's Front Page.
de_DE: Die aktuell ausgewählte Seite, welche als Startseite der Website fungiert.

en: Posts Page
de_DE: Beitrags Seite

en: The currently selected page in where blog posts are displayed.
de_DE: Die aktuell ausgewählte Seite, in welcher Blog-Beiträge angezeigt werden.

en: WP Memory Limit
de_DE: WP Speicher Limit

en: Database Table Prefix
de_DE: Datenbank Tabellen Prefix

en: WP Debug Mode
de_DE: WP Debug Modus

en: Language
de_DE: Sprache

en: Browser Info
de_DE: Browser Information

en: Server Info
de_DE: Server Informationen

en: Localhost Environment
de_DE: Localhost-Umgebung

en: The ABSPATH variable on the server.
de_DE: Die ABSPATH Variable auf dem Server.

en: PHP Memory Limit
de_DE: PHP Speicherlimit

en: The largest filesize that can be contained in one post.
de_DE: Die maximale Dateigröße, welche in einem Beitrag enthalten sein kann.

en: PHP Post Max Size
de_DE: PHP Post Maximale Größe

en: PHP Time Limit
de_DE: PHP Zeitlimit

en: PHP Max Input Vars
de_DE: PHP Maximale Inputvariablen

en: PHP Display Errors
de_DE: PHP Fehleranzeige

en: Determines if PHP will display errors within the browser.
de_DE: Legt fest, ob PHP Fehler im Browser anzeigen wird.

en: SUHOSIN Installed
de_DE: SUHOSIN installiert

en: Max Upload Size
de_DE: Max Upload Größe

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
de_DE: Die maximale Dateigröße, die auf diese WordPress-Installation hochgeladen werden kann.

en: Default Timezone is UTC
de_DE: Die Standardzeitzone ist UTC.

en: The default timezone for your server.
de_DE: Die Standardzeitzone deines Servers.

en: Default timezone is %s - it should be UTC
de_DE: Die Standardzeitzone ist %s - sie sollte UTC sein.

en: Used to send data to remote servers.
de_DE: Genutzt, um Daten an Remoteserver zu senden.

en: Error: %s
de_DE: Fehler: %s

en: The name of the current active theme.
de_DE: Name des aktuell aktiven Themes.

en: is available
de_DE: ist verfügbar

en: Author URL
de_DE: Autor URL

en: The theme developers URL.
de_DE: Die Theme Entwickler URL.

en: Child Theme
de_DE: Kind-Theme

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
de_DE: Zeigt, ob das aktuelle Theme ein Child Theme ist oder nicht.

en: Parent Theme Name
de_DE: Eltern Theme Name

en: The name of the parent theme.
de_DE: Name des Eltern-Themes.

en: Parent Theme Version
de_DE: Eltern-Theme Version

en: The installed version of the parent theme.
de_DE: Die installierte Version des Eltern Themes.

en: Parent Theme Author URL
de_DE: Parent Theme Autor URL

en: The parent theme developers URL.
de_DE: Die Parent Theme Entwickler URL.

en: How to Get Support
de_DE: Wie du Unterstützung bekommst

en: Select Your Support Type
de_DE: Wähle einen Support-Typ

en: What type of user are you?
de_DE: Was für eine Art Nutzer bist du?

en: User
de_DE: Benutzer

en: Developer
de_DE: Entwickler

en: Get Support
de_DE: Hole Unterstützung

en: What's New
de_DE: Was ist neu

en: Extensions
de_DE: Erweiterungen

en: View %s
de_DE: Zeige %s

en: Reset Section
de_DE: Abschnitt zurücksetzen

en: Reset All
de_DE: Alles zurücksetzen

en: Working...
de_DE: Arbeite...

en: Developer Mode Enabled
de_DE: Entwicklermodus aktiviert

en: and
de_DE: und

en: Expand
de_DE: Ausklappen

en: Docs
de_DE: Dokumente

en: Deactivate Demo Mode
de_DE: Deaktiviere Demo Modus

en: Activate Demo Mode
de_DE: Aktiviere Demo Modus

en: Expand Options
de_DE: Optionen erweitern

en: Gallery
de_DE: Gallerie

en: Image Ad Link:
de_DE: Bild URL

en: Ad Link:
de_DE: Link im Slider

en: Zoom In
de_DE: Hineinzoomen

en: Link Target:
de_DE: Link-Ziel:

en: This author has not yet filled in any details.
de_DE: Der Autor hat bisher keine Details angegeben.

en: Author
de_DE: Autor

en: Title:
de_DE: Titel:

en: Medium
de_DE: Mittel

en: Phone:
de_DE: Telefon:

en: Mobile:
de_DE: Handy:

en: Email:
de_DE: E-Mail:

en: Web:
de_DE: Webseite:

en: Address:
de_DE: Benutzername oder Emailadresse

en: Website URL Text:
de_DE: Projekt URL Text

en: Find us on Facebook
de_DE: Finde uns auf Facebook

en: See Instructions.
de_DE: Siehe Anleitung.

en: Width (has to be between 180 and 500):
de_DE: Breite (muss zwischen 180 und 500 sein):

en: Show Friends Faces
de_DE: Zeige Gesichter von Freunden

en: Show Cover Photo
de_DE: Zeige Album Foto

en: Use Small Header
de_DE: Benutze schmalen Kopfbereich

en: The most recent photos from flickr.
de_DE: Die neusten Fotos von Flickr

en: Photos from Flickr
de_DE: Fotos von Flickr

en: Number of photos to show:
de_DE: Anzahl Spalte in der Fusszeile

note: translators: the default key.
en: Default key is: %s
de_DE: Standard: Schlüssel ist %s

en: Select Menu:
de_DE: Menü wählen

en: Alignment:
de_DE: Ausrichtung:

en: Menu Padding:
de_DE: Abstand der Menüelemente

en: Menu Link Color:
de_DE: Menü Link Farbe

en: Font Size:
de_DE: Schriftgrösse:

en: Recent Works
de_DE: Kürzlich

en: Icons Font Size:
de_DE: Schriftgrösse des Hauptinhalts

en: Custom Color
de_DE: Eigene Farbe

en: Brand Colors
de_DE: Marken Farben

en: Icons Color Hex Code:
de_DE: Iconfarbe

en: Icons Boxed:
de_DE: Eingerahmte Icons der sozialen Medien im Teilen mit Kasten

en: Boxed Icons Background Color Hex Code:
de_DE: Hintergrund- und Hover-Farbe der Registerkarten

en: Boxed Icons Padding:
de_DE: Kopfzeile Abstand oben

en: Tooltip Position:
de_DE: Position der Tooltips

en: Show Custom Icons:
de_DE: Zeige Benutzerdefinierte Symbole

en: Popular
de_DE: Beliebt

en: Recent
de_DE: Kürzlich

en: Comments
de_DE: Kommentare

en: No posts have been published yet.
de_DE: Es wurden noch keine Einträge veröffentlicht .

note: translators: comment author.
en: %s says:
de_DE: %s sagt:

note: translators: %1$s: comment author. %2$s: post-title.
en: %1$s on %2$s
de_DE: %1$s bei %2$s

en: No comments have been published yet.
de_DE: Es wurden noch keine Kommentare veröffentlicht.

en: Classic
de_DE: Klassisch

en: Clean
de_DE: Sauber

en: Popular Posts Order By:
de_DE: Beliebtesten Beiträge sortieren nach:

en: Highest Comments
de_DE: Meisten  Kommentare

en: Highest Views
de_DE: Am meisten Angesehen:

en: Number of popular posts:
de_DE: Anzahl der beliebtesten Beiträge:

en: Number of recent posts:
de_DE: Anzahl der ähnlichen Beiträge:

en: Number of comments:
de_DE: Anzahl Kommentare:

en: Show popular posts
de_DE: Zeige beliebte Beiträge

en: Show recent posts
de_DE: Zeige verwandte Beiträge

en: Show comments
de_DE: Zeige Kommentare

en: Recent Tweets
de_DE: Neueste Tweets

en: Widget Style:
de_DE: Widget Stil:

en: Avada Style
de_DE: Avada Stil

en: Consumer Key:
de_DE: Benutzer Schüssel:

en: Consumer Secret:
de_DE: Benutzer Geheim:

en: Access Token:
de_DE: Zugriffs Token:

en: Access Token Secret:
de_DE: Zugriffs Token Geheim:

en: Max. Width (has to be between 180 and 520):
de_DE: Max. Breite (muss zwischen 180 und 520 sein(

en: Height (min. is 200):
de_DE: Höhe (min. ist 200)

en: Color Scheme:
de_DE: Farbschema

en: Border Color:
de_DE: Rahmenfarbe:

en: Show Header
de_DE: Zeige Kopfzeile

en: Show Footer
de_DE: Zeige Fusszeile

en: Show Borders
de_DE: Zeige Ränder

en: Transparent Background
de_DE: Transparenter Hintergrund

note: translators: The user's twitter handle. translators: The twitter-ID.
en: Tweets by %s
de_DE: Tweets von %s

en: Avada Page Options
de_DE: Avada Seitenoptionen

en: Elastic Slide Options
de_DE: Elastic Slide Optionen

en: Slide Options
de_DE: Folienoptionen

en: Post
de_DE: Beitrag

en: Header
de_DE: Kopfzeile

en: Sidebars
de_DE: Seitenleisten

en: Product
de_DE: Produkt

en: General
de_DE: Allgemein

en: Confirmation
de_DE: Bestätigung

en: Privacy
de_DE: Datenschutz

en: Footer
de_DE: Fusszeile

en: Close
de_DE: Schliessen

en: Browse
de_DE: Durchsuche

en: Caption
de_DE: Beschriftung

en: Background Type
de_DE: Hintergrund Typ

en: Self-Hosted Video
de_DE: Sebst gehostetes Video

en: Select an image or video slide. If using an image, please select the image in the "Featured Image" box on the right hand side.
de_DE: Wählen Sie ein Bild oder einen Video-Slider. Wenn Sie ein Bild nutzen, wählen Sie bitte das Bild in der Box "Featured Image" auf der rechten Seite.

en: Video Options
de_DE: Videooptionen

note: translators: %1$s: URL. %2$s: ID.
en: For example the Video ID for %1$s is %2$s
de_DE: Als Beispiel, die Video ID für %1$s ist %2$s

en: Video MP4 Upload
de_DE: Video MP4 wählen

en: Video WebM Upload
de_DE: Video WebM wählen

en: Video OGV Upload
de_DE: OGV-Video hochladen

en: Video Preview Image
de_DE: Video Vorschaubild

en: IMPORTANT: This field must be used for self hosted videos. Self hosted videos do not work correctly on mobile devices. The preview image will be seen in place of your video on older browsers or mobile devices.
de_DE: WICHTIG: Dieses Feld muss für selbst gehostete Videos verwendet werden. Selbst gehostete Videos funktionieren nicht richtig auf mobilen Geräten. In älteren Browsern oder mobilen Geräten wird das Vorschaubild anstelle des Videos angezeigt.

en: Video Aspect Ratio
de_DE: Video-Seitenverhältnis

en: Cover
de_DE: Ausfüllen

en: Contain
de_DE: Einpassen

en: Video Color Overlay
de_DE: Video Farbüberlagerung

en: Mute Video
de_DE: Video Stumm

en: Autoplay Video
de_DE: Autostart Video

en: Loop Video
de_DE: Video Endlosschleife

en: Hide Video Controls
de_DE: Steuerelemente des Videos ausblenden

en: Content Options
de_DE: Inhaltsoptionen

en: Content Alignment
de_DE: Ausrichtung des Inhalts

en: Select how the heading, caption and buttons will be aligned.
de_DE: Wählen Sie, wie Überschrift, Untertitel und Schaltflächen ausgerichtet werden sollen.

en: Single Solid
de_DE: Einfach durchgehend

en: Single Dashed
de_DE: Einfach gestrichelt

en: Single Dotted
de_DE: Einfach gepunktet

en: Double Solid
de_DE: Doppelt durchgehend

en: Double Dashed
de_DE: Doppelt gestrichelt

en: Double Dotted
de_DE: Doppelt gepunktet

en: Underline Solid
de_DE: Unterstrichen durchgehend

en: Underline Dashed
de_DE: Unterstrichen gestrichelt

en: Underline Dotted
de_DE: Unterstrichen gepunktet

note: translators: default value.
en: Default: %s
de_DE: Standard: %s

en: Title Size
de_DE: Titel Größe

en: Heading Font Size
de_DE: Schriftgröße der Überschrift

en: Heading Color
de_DE: Farbe der Überschrift

en: Heading Background
de_DE: Überschrift Hintergrund

en: Select this option if you would like a semi-transparent background behind your heading.
de_DE: Wählen Sie diese Option, wenn Sie einen halbtransparenten Hintergrund hinter dem Titel haben möchten.

en: Heading Background Color
de_DE: Hintergrundfarbe der Überschrift

en: Caption Area
de_DE: Beschriftungsbereich

en: Caption Separator
de_DE: Beschriftung Teiler

en: Caption Size
de_DE: Beschriftung Größe

en: Caption Font Size
de_DE: Schriftgrösse der Bildunterschrift

en: Caption Color
de_DE: Farbe der Überschrift

en: Caption Background
de_DE: Hintergrund des Titels

en: Select this option if you would like a semi-transparent background behind your caption.
de_DE: Wählen Sie diese Option, wenn Sie einen halbtransparenten Hintergrund hinter dem Titel möchten.

en: Caption Background Color
de_DE: Hintergrundfarbe des Titels

en: Slide Link Type
de_DE: Slider Link Typ

en: Button
de_DE: Schaltfläche

en: Full Slide
de_DE: Kompletter Slider

en: Select how the slide will link.
de_DE: Wählen Sie, wie der Slider verlinkt wird.

en: Slide Link
de_DE: Link im Slider

en: Please enter your URL that will be used to link the full slide.
de_DE: Bitte geben Sie eine URL ein, die verwendet werden soll, um den kompletten Slider zu verlinken.

en: Open Slide Link In New Window
de_DE: Öffne den Slide Link in neuem Fenster

en: Button #1
de_DE: Schaltfläche #1

en: Click here to view button option descriptions.
de_DE: Klicken Sie hier, um die Beschreibungsoption der Schaltfläche anzuzeigen.

en: Adjust the button shortcode parameters for the first button.
de_DE: Passen Sie die Shortcode-Parameter für die erste Schaltfläche an.

en: Button Text
de_DE: Schaltflächen Text

en: Button #2
de_DE: Schaltfläche #2

en: Adjust the button shortcode parameters for the second button.
de_DE: Passen Sie die Shortcode-Parameter für die zweite Schaltfläche an.

en: Manage Page Options
de_DE: Seitenoptionen verwalten

en: Paste your tracking code here. This will be added into the header template of your theme. Place code inside &lt;script&gt; tags.
de_DE: Füge deinen Tracking hier ein. Er wird ein die Kopfzeilenvorlage deines Themes eingebettet. Platziere Code innerhalb &lt;script&gt; tags.

note: translators: The edit link. Text of link is the title.
en: Use 100% Width Content
de_DE: Nutze 100% Breite des Inhalts

note: translators: The edit link. Text of link is the title.
en: Show First Featured Image
de_DE: Erstes Beitragsbild anzeigen

en: Show the 1st featured image on page.
de_DE: Erstes Beitragsbild auf Seite anzeigen

en: 100% Width Padding
de_DE: 100% Breite Innenabstand

en: Content Padding
de_DE: Inhalt Padding

en: Background Color for Main Content Area
de_DE: Hintergrundfarbe für Hauptinhaltsbereich

en: Background Image for Main Content Area
de_DE: Hintergrundbild für den Inhaltsbereich

note: translators: Additional description (defaults).
en: Select an image to use for the main content area. %s
de_DE: Wähle ein Bild für den Hauptinhaltsbereich aus. %s

en: 100% Background Image
de_DE: 100% Hintergrundbild

en: Tile
de_DE: Kachel

en: Tile Horizontally
de_DE: Kacheln nebeneinander

en: Tile Vertically
de_DE: Kacheln untereinander

en: No Repeat
de_DE: Keine Wiederholung

en: Show Social Share Box
de_DE: Social-Share-Box anzeigen

note: translators: Additional description (defaults).
en: Choose to show or hide the social share box. %s
de_DE: Wähle, ob die Social Share Box angezeigt werden soll. %s

note: translators: The edit link. Text of link is the title.
en: Display Widgets Areas
de_DE: Widgetbereich anzeigen

note: translators: Additional description (defaults).
en: Choose to show or hide the footer widget areas. %s
de_DE: Wähle, ob die Fußleistenwidgetbereiche angezeigt werden sollen. %s

en: Display Copyright Area
de_DE: Copyright Bereich anzeigen

note: translators: Additional description (defaults).
en: Choose to show or hide the copyright area. %s
de_DE: Wähle, ob der Copyright-Bereich angezeigt werden soll. %s

en: 100% Footer Width
de_DE: 100% Fusszeilenbreite

en: Label Position
de_DE: Etikett Position

en: Tooltip Text Color
de_DE: Tooltip Textfarbe

en: Controls the text color of the field tooltip.
de_DE: Kontrolliert die Textfarbe für das Feld Tooltip.

en: Tooltip Background Color
de_DE: Hintergrundfarbe der Fußzeile

en: Timeline
de_DE: Zeitleiste

en: Double
de_DE: Doppelt

en: Text Align
de_DE: Text Ausrichtung

en: Progress Bar Filled Color
de_DE: Farbe des ausgefüllten Bereichs im Verlaufsbalken

en: Progress Bar Unfilled Color
de_DE: Farbe des nicht ausgefüllten Bereichs im Verlaufsbalken

en: Progress Bar Filled Border Size
de_DE: Farbe des ausgefüllten Bereichs im Verlaufsbalken

en: Progress Bar Filled Border Color
de_DE: Farbe des ausgefüllten Bereichs im Verlaufsbalken

note: translators: The edit link. Text of link is the title.
en: Display Header
de_DE: Kopfbereich zeigen

en: Choose to show or hide the header.
de_DE: Auswählen, um Kopfbereich zu zeigen/verbergen.

en: 100% Header Width
de_DE: 100% Breite des Kopfbereiches

en: Background Image
de_DE: Hintergrundbild

en: Choose to have the background image display at 100%.
de_DE: Auswählen, um Hintergrundbild auf 100% zu zeigen.

en: Select how the background image repeats.
de_DE: Wählen Sie, wie das Hintergrundbild wiederholt wird.

en: Main Navigation Menu
de_DE: Hauptnavigationsmenü

en: Fade
de_DE: Verblassen

en: Repeat Horizontally
de_DE: Horizontal Wiederholen

en: Repeat Vertically
de_DE: Vertikal Wiederholen

en: Block
de_DE: Blockieren

en: CSS Class
de_DE: CSS Klasse

en: Wide
de_DE: Breit

en: Boxed
de_DE: Eingerahmt

en: Breadcrumbs/Search Bar
de_DE: Breadcrumbs/Suchleiste

en: Search Bar
de_DE: Suchleiste

en: Page Title Bar Text Alignment
de_DE: Titel- und Untertitelausrichtung

en: Page Title Bar Background Color
de_DE: Hintergrundfarbe des Kopfzeilen-Containers

en: Page Title Bar Borders Color
de_DE: Rahmenfarbe des Kopfzeilen-Containers

en: Parallax Background Image
de_DE: Parallax Hintergrundbild

note: translators: The edit link. Text of link is the title.
en: Show Previous/Next Pagination
de_DE: Zeige zurück/vor Seitenzahlen

en: Width (Content Columns for Featured Image)
de_DE: Breite (Content-Spalten für ausgewähltes Bild)

en: Full Width
de_DE: Volle Breite

en: Half Width
de_DE: Halbe Breite

en: In pixels or percentage, ex: 100% or 100px. Or Use "auto" for automatic resizing if you added either width or height.
de_DE: In Pixeln oder Prozent, z.B: 100% oder 100px. Oder nutzen Sie "auto" für automatische Grössenanpassung, wenn Sie entweder Breite oder Höhe eingefügt haben.

en: Video Embed Code
de_DE: Video Einbetten Code

en: Insert Youtube or Vimeo embed code.
de_DE: Fügen Sie den Embed-Code von Youtube oder Vimeo ein.

en: Show Project Description Title
de_DE: Titel der Projektbeschreibung anzeigen

en: Show Project Details
de_DE: Projektdetails anzeigen

en: Project URL
de_DE: Projekt URL

en: The URL the project text links to.
de_DE: Die URL, wohin der Projekt Text verlinkt wird.

en: Project URL Text
de_DE: Projekt URL Text

en: The custom project text that will link.
de_DE: Kundenspezifischer Projekttext, der verknüpft wird.

en: The URL the copyright text links to.
de_DE: Die URL zu dem der Copyright-Text verlinkt ist.

en: The custom copyright text that will link.
de_DE: Der benutzerdefinierte Copyright-Text, der verlinkt wird.

en: Image Rollover Icons
de_DE: Icons des Bild Rollover

en: Link + Zoom
de_DE: Link + Vergrößern

en: Show Author
de_DE: Autor anzeigen

en: Show Related Projects
de_DE: Zeige ähnliche Projekte

en: Show Comments
de_DE: Kommentare anzeigen

en: Show Post Meta
de_DE: Beitrags-Meta anzeigen

en: Show Author Info Box
de_DE: Infobox zum Autor anzeigen

en: Show Related Posts
de_DE: Anzeigen verwandter Beiträge

note: translators: The edit link. Text of link is the title.
en: No Sidebar
de_DE: Ohne Seitenleiste

en: Select Sidebar 1
de_DE: Seitenleiste 1 auswählen

en: Select sidebar 1 that will display on this page. Choose "No Sidebar" for full width.
de_DE: Wählen Sie die Seitenleiste 1, welche auf dieser Seite gezeigt werden soll. Wählen Sie "Keine Seitenleiste" für die volle Breite.

en: Select Sidebar 2
de_DE: Seitenleiste 2 auswählen

en: Select sidebar 2 that will display on this page. Choose "No Sidebar" for full width.
de_DE: Wähle Seitenleiste 2, welche auf dieser Seiten angezeigt wird. Wähle "Keine Seitenleiste" für volle Breite.

en: Sidebar 1 Position
de_DE: Seitenleiste 1 Position

note: translators: Additional description (defaults).
en: Select the sidebar 1 position. If sidebar 2 is selected, it will display on the opposite side.
de_DE: Wählen Sie die Seitenleiste 1 Position. Wenn Seitenleiste 2 ausgewählt ist, wird sie auf der gegenüberliegenden Seite angezeigt.

en: Responsive Sidebar Order
de_DE: Responsive Seitenleiste Reihenfolge

note: translators: Additional description (defaults).
en: Choose the order of sidebars and main content area on mobile layouts through drag & drop sorting. %s
de_DE: Sortiere die Reihenfolge von Seitenleisten und Hauptinhaltsbereich für das mobile Layout per Drag-and-drop. %s

en: Sidebar 1
de_DE: Seitenleiste 1

en: Sidebar 2
de_DE: Seitenleiste 2

en: Sticky Sidebars
de_DE: Sticky Seitenleisten

en: Both
de_DE: Beide

en: Sidebar Background Color
de_DE: Seitenleiste Hintergrundfarfbe

en: Slider Type
de_DE: Slider Art

en: Select LayerSlider
de_DE: Wähle ein LayerSlider

en: Select Avada Slider
de_DE: Avada

en: Disable Avada Styles For Slider Revolution
de_DE: Avada Styles für Revolution Slider deaktivieren

en: Slider Fallback Image
de_DE: Ersatzbild für Slider

en: This image will override the slider on mobile devices.
de_DE: Dieses Bild wird den Slider auf mobilen Geräten überschreiben.

note: Template Name of the plugin/theme
en: 100% Width
de_DE: 100% Breite

en: Archives
de_DE: Archive

note: translators: The post name.
en: Select %s
de_DE: %s auswählen

en: Special Effect
de_DE: Spezialeffekt

en: Header Position
de_DE: Position des Kopfbereiches

en: Advanced
de_DE: Erweiterte Einstellungen

en: Enable Language Updates
de_DE: Sprachaktualisierungen aktivieren

en: Avada Styles For Slider Revolution
de_DE: Avada Stile für Slider Revolution

en: Avada Dropdown Styles
de_DE: Avada Dropdown Stile

en: Google Map Scripts
de_DE: Google Map Skripte

en: Code Fields (Tracking etc.)
de_DE: Codefelder (Tracking etc.)

en: Space before &lt;/head&gt;
de_DE: Leerzeichen vor &lt;/head&gt;

en: Space before &lt;/body&gt;
de_DE: Leerzeichen vor &lt;/body&gt;

en: Repeat All
de_DE: Alle Wiederholen

en: Background Pattern
de_DE: Hintergrundmuster

en: Select a Background Pattern
de_DE: Wählen Sie ein Hintergrundmuster

en: Controls the background color of the main content area.
de_DE: Steuert die Hintergrundfarbe des Bereichs des Hauptinhalts.

en: Background Image For Main Content Area
de_DE: Hintergrundbild für den Bereich des Hauptinhalts

en: bbPress Forum Header Background Color
de_DE: Hintergrundfarbe des Kopfbereiches des bbPress Forums

en: Controls the background color for forum header rows.
de_DE: Steuert die Hintergrundfarbe für Forum Überschrift Zeilen.

en: bbPress Forum Border Color
de_DE: Rahmenfarbe des bbPress Forums

en: Controls the border color for all forum surrounding borders.
de_DE: Steuert die Rahmenfarbe für alle Forum umspannende Rahmen.

en: Blog Page Title
de_DE: Blog Seitentitel

en: Blog Page Subtitle
de_DE: Blog-Seite Untertitel

en: Large Alternate
de_DE: Groß Alternativ

en: Medium Alternate
de_DE: Mittel Alternativ

en: Pagination Type
de_DE: Seitennummerierung Typ

en: Pagination
de_DE: Seitennavigation

en: Infinite Scroll
de_DE: Infinite Scrolling

en: Load More Button
de_DE: Weitere Laden Button

en: Column Spacing
de_DE: Spaltenabstand

en: Full Content
de_DE: Gesamter Inhalt

en: Excerpt Length
de_DE: Auszugslänge

en: Strip HTML from Excerpt
de_DE: HTML im Auszug entfernen

en: Controls the color of the date box in blog alternate and recent posts layouts.
de_DE: Steuert die Farbe des Datumkastens in Blog abwechselnd und Letzte Beiträge Layouts.

en: Previous/Next Pagination
de_DE: Vor/Zurück Seitennavigation

en: Below
de_DE: Darunter

en: Social Sharing Box
de_DE: Soziale Medien - Teilen

en: Author Info Box
de_DE: Autor Info Box

en: Blog Meta
de_DE: Meta Tags (Blog)

en: Post Meta
de_DE: Beitrags Meta

en: Post Meta Author
de_DE: Beitrags Meta Autor

en: Turn on to display the post meta author name.
de_DE: Aktvieren zum Anzeigen des Meta Tags Autor bei Beiträgen.

en: Post Meta Date
de_DE: Beitrags Meta Datum

en: Turn on to display the post meta date.
de_DE: Aktvieren zum Anzeigen des Meta Tags Datum bei Beiträgen.

en: Post Meta Categories
de_DE: Beitrags Meta Kategorie

en: Turn on to display the post meta categories.
de_DE: Aktvieren zum Anzeigen des Meta Tags Kategorien bei Beiträgen.

en: Post Meta Comments
de_DE: Beitrags Meta Kommentare

en: Turn on to display the post meta comments.
de_DE: Aktvieren zum Anzeigen des Meta Tags Kommentare bei Beiträgen.

en: Post Meta Read More Link
de_DE: Beitrags weiterlesen Link

en: Turn on to display the post meta read more link.
de_DE: Aktvieren zum Anzeigen des Meta Tags weiterlesen bei Beiträgen.

en: Post Meta Tags
de_DE: Beitrags Meta Schlagwörter

en: Turn on to display the post meta tags.
de_DE: Aktivieren um Meta Tags des Beitrags anzuzeigen

en: Meta Data Font Size
de_DE: Schriftgrösse der Metadaten

en: Controls the font size for meta data text.
de_DE: Steuert die Schriftgröße des Meta Daten Text

en: Date Format
de_DE: Datumsformat

en: Breadcrumbs on Mobile Devices
de_DE: Brotkrumennavigation auf mobilen Geräten

en: Breadcrumbs Font Size
de_DE: Schriftgrösse der Brotkrumennavigation

en: Breadcrumbs Text Color
de_DE: Textfarbe der Brotkrumennavigation

en: Primary Color
de_DE: Grundfarbe

en: Google Map Address
de_DE: Google Map Adresse

en: Google Map Type
de_DE: Google Map Typ

en: Google Map Top Margin
de_DE: Google Map Abstand oben

en: Map Zoom Level
de_DE: Karten Zoom Level

en: Select the Map Styling
de_DE: Wähle die Kartengestaltung

en: Map Overlay Color
de_DE: Karten-Overlay Farbe

en: Info Box Content
de_DE: Info Box Inhalt

en: Info Box Background Color
de_DE: Info Box Hintergrund Farbe

en: Info Box Text Color
de_DE: Info Box Text Farbe

en: Custom Marker Icon
de_DE: Benutzerdefiniertes Marker Icon

en: Custom styling setting only. Use full image urls for custom marker icons or input "theme" for our custom marker. For multiple addresses, separate icons by using the | symbol or use one for all. ex: Icon 1|Icon 2|Icon 3
de_DE: Nur für benutzerdefinierte Stil Einstellungen. Nutzen Sie Bild-URLs für benutzerdefinierte Markericons oder "theme" für unseren Marker. Für mehrere Adressen, trennen Sie die Iocns mit dem | Symbol oder nutzen Sie einen für alle. z.B.: Icon 1|Icon 2|Icon 3

en: Slideshow Interval
de_DE: Slideshow Intervall

en: Sliding Speed
de_DE: Sliding Geschwindigkeit

en: Thumbnail Width
de_DE: Thumbnail Breite

en: Title Font Size
de_DE: Schriftgrösse des Titels

en: Title Color
de_DE: Titel Farbe

en: General Events Calendar
de_DE: Allgemeiner Veranstaltungskalender

en: Controls the background color for the events calendar filter bar.
de_DE: Steuert die Hintergrundfarbe der Seitenleiste.

en: Zoom Out
de_DE: Rauszoomen

en: Miscellaneous
de_DE: Sonstiges

en: Image Placeholders
de_DE: Bild Platzhalter

en: Basis for Excerpt Length
de_DE: Basis für die Auszugslänge

en: Words
de_DE: Wörter

en: Characters
de_DE: Buchstaben

en: Comments on Pages
de_DE: Kommentare auf Seite

en: Add "nofollow" to social links
de_DE: Füge "nofollow" zu Sozialen Links hinzu

en: Open Social Icons in a New Window
de_DE: Links zu sozialen Netzwerken in einem neuen Fenster öffnen

en: Related Posts / Projects
de_DE: Anzahl der ähnlichen Beiträge / Projekte

en: Title below image
de_DE: Titel unter Bild

en: Number of Related Posts / Projects
de_DE: Anzahl der ähnlichen Beiträge / Projekte

en: Fixed
de_DE: Fixiert

en: Related Posts / Projects Speed
de_DE: Anzahl der ähnlichen Beiträge / Projekte

en: Image Rollover
de_DE: Bild Rollover

en: Center Horizontal
de_DE: Horizontal zentrieren

en: Center Vertical
de_DE: Vertikal zentrieren

en: Pagination Sizing
de_DE: Seitennummerierung Dimensionierung

en: Pagination Box Width/Height
de_DE: Seitennummerierung Box Breite/Höhe

en: Pagination Box Padding
de_DE: Seitennummerierung Box Padding

en: Pagination Border Width
de_DE: Seitennummerierung Rahmen Breite

en: Pagination Border Radius
de_DE: Seitennummerierung Rahmen Radius

en: Pagination Text Display
de_DE: Seitennummerierung Textanzeige

en: Pagination Font Size
de_DE: Schriftgrösse der Seitennummerierung

en: Pagination Range
de_DE: Seitennummerierung Bereich

en: Pagination Start / End Range
de_DE: Seitennummerierung Anfangsbereich / Endbereich

en: Grid / Masonry
de_DE: Gitternetz / Mauerwerkdarstellung

en: Grid Box Color
de_DE: Farbe des Gitterkastens

en: Grid Element Color
de_DE: Farbe des Gitterelementes

en: Grid Separator Style
de_DE: Gitternetzteiler Stil

en: No Style
de_DE: Kein Stil

en: Single Border Solid
de_DE: Einfacher Rand durchgezogen

en: Double Border Solid
de_DE: Doppelter Rand durchgezogen

en: Single Border Dashed
de_DE: Einfacher Rand gestrichelt

en: Double Border Dashed
de_DE: Doppelter Rand gestrichelt

en: Single Border Dotted
de_DE: Einfacher Rand gepunktet

en: Double Border Dotted
de_DE: Doppelter Rand gepunktet

en: Shadow
de_DE: Schatten

en: Grid Separator Color
de_DE: Gitternetzteiler Farbe

en: Controls the line style color of grid separators.
de_DE: Kontrolliert die Linienfarbe der Gitternetzteiler.

en: Masonry Options
de_DE: Mauerwerkdarstellung Optionen

en: Masonry Image Aspect Ratio
de_DE: Mauerwerkdarstellung Bilder Aspektverhältnis

en: Masonry 2x2 Width
de_DE: Mauerwerkdarstellung 2x2 Breite

en: Footer Content
de_DE: Fusszeilen Inhalt

en: Footer Widgets
de_DE: Fusszeilen Widgets

en: Turn on to display footer widgets.
de_DE: Anzeige von Fußleistenwidgets anschalten.

en: Edit Footer
de_DE: Fußleiste bearbeiten

en: Edit Footer Widgets
de_DE: Fußleistenwidgets bearbeiten

en: Number of Footer Columns
de_DE: Anzahl Spalte in der Fusszeile

en: Controls the number of columns in the footer.
de_DE: Kontrolliert die Anzahl der Spalten in der Fußleiste.

en: Sticky Footer
de_DE: Fixierte Fusszeile

en: Copyright Bar
de_DE: Copyright Leiste

en: Center Copyright Content
de_DE: Zentriere Copyright Inhalt

en: Copyright Text
de_DE: Copyright-Text

en: Enter the text that displays in the copyright bar. HTML markup can be used.
de_DE: Fügen Sie den Text ein, der im Copyrightbalken angezeigt wird. HTML Markup kann genutzt werden.

en: Footer Background Image
de_DE: Fusszeilen Hintergrund Bild

en: Background Image For Footer Widget Area
de_DE: Hintergrundbild für Fusszeilen Widget Bereich

en: Controls how the background image is positioned.
de_DE: Kontrolliert die Positionierung des Hintergrundbildes.

en: top left
de_DE: Oben links

en: top center
de_DE: Oben mitte

en: top right
de_DE: Oben rechts

en: center left
de_DE: Mitte links

en: center center
de_DE: Mitte Mitte

en: center right
de_DE: Mitte rechts

en: bottom left
de_DE: Unten links

en: bottom center
de_DE: Unten mitte

en: bottom right
de_DE: Unten rechts

en: Footer Styling
de_DE: Fußleisten Styling

en: Footer Padding
de_DE: Fußzeile Innenabstand

en: Footer Background Color
de_DE: Hintergrundfarbe der Fußzeile

en: Controls the background color of the footer.
de_DE: Steuert die Hintergrundfarbe der Fusszeile.

en: Footer Border Size
de_DE: Fußleiste Rahmengröße

en: Footer Border Color
de_DE: Rahmenfarbe der Fusszeile

en: Groove
de_DE: Rille

en: Ridge
de_DE: Grat

en: Footer Widget Divider Color
de_DE: Trennlinienfarbe im Widget der Fusszeile

en: Controls the divider color in the footer widgets and also the vertical divider lines between widget areas.
de_DE: Kontrolliert die Farbe der Teiler in den Fußleistenwidgets und ebenfalls die der vertikalen Teilerlinien zwischen Widgetbereichen.

en: Footer Widgets Area Padding
de_DE: Fußleiste Widgetbereich Padding

en: Controls the right/left padding for the footer widget areas.
de_DE: Kontrolliert das rechte/linke Padding für den Fußleisten-Widgetbereich.

en: Controls the top/bottom padding for the copyright area.
de_DE: Kontrolliert das obere/untere Padding im Copyright-Bereich.

en: Copyright Background Color
de_DE: Hintergrundfarbe des Copyrights

en: Copyright Border Size
de_DE: Copyright Rahmengröße

en: Copyright Border Color
de_DE: Rahmenfarbe des Copyrights

en: Footer Typography
de_DE: Fußleiste Typographie

en: Footer Headings Typography
de_DE: Fußleiste Überschriften Typographie

en: These settings control the typography for the footer headings.
de_DE: Diese Einstellungen kontrollieren die Typographie der Überschriften in der Fußleiste.

en: Footer Font Color
de_DE: Fußzeile Schriftfarbe

en: Controls the text color of the footer font.
de_DE: Steuert die Textfarbe der Schrift in der Fusszeile.

en: Footer Link Color
de_DE: Fußzeile Linkfarbe

en: Controls the text color of the footer link font.
de_DE: Steuert die Textfarbe der Links in der Fusszeile.

en: Footer Link Hover Color
de_DE: Fußleiste Link Farbe bei Mouseover

en: Copyright Text Color
de_DE: Copyright Text Farbe

en: Controls the text color of the footer copyright area.
de_DE: Kontrolliert die Textfarbe im Copyright-Fußzeilenbereich.

en: Copyright Link Color
de_DE: Copyright Link Farbe

en: Controls the link color of the footer copyright area.
de_DE: Kontrolliert die Farbe des Links im Copyright-Fußzeilenbereich.

en: Copyright Font Size
de_DE: Schriftgrösse Copyright

en: Forms Styling
de_DE: Formular Stil

en: Form Input and Select Height
de_DE: Linienhöhen der Schriftarten

en: Form Font Size
de_DE: Formular Schriftgröße

en: Controls the size of the form text.
de_DE: Kontrolliert die Größe des Formulartextes.

en: Form Field Background Color
de_DE: Formularfeld Hintergrundfarbe

en: Controls the background color of form fields.
de_DE: Steuert die Hintergrundfarbe der Formularfelder.

en: Form Text Color
de_DE: Formular Textfarbe

en: Form Border Size
de_DE: Formular Rahmengröße

en: Form Border Color
de_DE: Rahmenfarbe des Formulars

en: Form Border Radius
de_DE: Formular Rahmen Radius

en: reCAPTCHA Site Key
de_DE: reCAPTCHA Seite Schlüssel

en: reCAPTCHA Badge Position
de_DE: reCAPTCHA Plakettenposition

en: API Key
de_DE: API Schlüssel

en: Edit Header
de_DE: Kopf bearbeiten

en: Header Content
de_DE: Kopfbereich Inhalt

en: Select a Header Layout
de_DE: Wähle das Kopfzeilenlayout

en: Header Content 1
de_DE: Inhalt für Kopfbereich 1

en: Contact Info
de_DE: Kontaktinformationen

en: Leave Empty
de_DE: Leer lassen

en: Header Content 2
de_DE: Inhalt für Kopfbereich 2

en: Header Content 3
de_DE: Inhalt für Kopfbereich 3

en: Phone Number For Contact Info
de_DE: Telefonnummer für Kontaktinformationen

en: Email Address For Contact Info
de_DE: E-Mail-Adresse für Kontaktinformationen

en: Tagline For Content 3
de_DE: Tagline für Kopfbereich 3

en: Banner Code For Content 3
de_DE: Bannercode für Kopfbereich 3

en: Header Background Image
de_DE: Hintergrundbild des Kopfbereiches

en: Background Image For Header Area
de_DE: Hintergrundbild für den  Kopfbereiches

en: Header Styling
de_DE: Kopfbereich Gestaltung

en: Header Width For Left/Right Position
de_DE: Breite des Kopfbereiches für die linke/rechte Position

en: Header Padding
de_DE: Kopfbereich Innen Abstand

en: Header Shadow
de_DE: Schatten des Kopfbereiches

en: Header Border Color
de_DE: Rahmenfarbe des Kopfbereiches

en: Header Top Background Color
de_DE: Hintergrundfarbe des oberen Kopfbereiches

en: Controls the background color of the top header section used in Headers 2-5.
de_DE: Steuert die Hintergrundfarbe des in Überschriften 2-5 genutzten oberen Kopfbereiches.

en: Header Tagline Font Size
de_DE: Schriftgrösse der Tagline im Kopfbereich

en: Header Tagline Font Color
de_DE: Schriftfarbe des Tagline Kopfbereiches

en: Sticky Header
de_DE: Fixierte Kopfzeile

en: Sticky Header on Tablets
de_DE: Fixierte Kopfzeile auf Tablets

en: Sticky Header on Mobiles
de_DE: Fixierte Kopfzeile auf Mobilgeräten

en: Sticky Header Animation
de_DE: Fixierte Kopfzeile Animation

en: Menu Only
de_DE: Nur Menü

en: Menu + Logo Area
de_DE: Menü und Logo Bereich

en: Sticky Header Menu Item Padding
de_DE: Abstand der Menüelemente des fixierten Kopfbereichs

en: Sticky Header Navigation Font Size
de_DE: Schriftgrösse der Navigation des fixierten Kopfbereiches

en: Controls the site layout.
de_DE: Kontrolliert das Seitenlayout.

en: Controls the overall site width.
de_DE: Kontrolliert die generelle Seitenbreite.

en: No Shadow
de_DE: Kein Schatten

en: Light Shadow
de_DE: Leichter Schatten

en: Medium Shadow
de_DE: Mittlerer Schatten

en: Hard Shadow
de_DE: Harter Schatten

en: Controls the top/bottom padding for page content.
de_DE: Oberer/unterer Abstand für den Seiteninhalt.

en: Lightbox Behavior
de_DE: Lightbox Verhalten

en: Smooth
de_DE: reibungslos

en: Thumbnails Position
de_DE: Vorschaubild Position

en: Animation Speed
de_DE: Animationsgeschwindigkeit

en: Fast
de_DE: Schnell

en: Slow
de_DE: Langsam

en: Arrows
de_DE: Pfeile

en: Autoplay the Lightbox Gallery
de_DE: Lightbox Gallerie automatisch abspielen

en: Slideshow Speed
de_DE: Diashow Geschwindigkeit

en: Background Opacity
de_DE: Hintergrund Deckkraft

en: Social Sharing
de_DE: Soziale Medien - Teilen

en: Deeplinking
de_DE: Verlinkung

en: Show Post Images in Lightbox
de_DE: Beitragsbilder in Lightbox anzeigen

en: Slideshow Video Dimensions
de_DE: Slideshow Video Größe

en: Controls the width and height for videos inside the lightbox.
de_DE: Kontrolliert die Breite und Höhe für Videos innerhalb der lightbox.

en: Logo Alignment
de_DE: Logo Ausrichtung

en: Controls the logo alignment. "Center" only works on Header 5 and Side Headers.
de_DE: Kontrolliert die Ausrichtung des Logos. "Zentriert" funktioniert nur mit Option Kopf 5 und Kopf an der Seite.

en: Logo Margins
de_DE: Logo Abstände

en: Controls the top/right/bottom/left margins for the logo.
de_DE: Kontrolliert die oberen/rechten/unteren/linken Ränder für das Logo.

en: Logo Background
de_DE: Logo Hintergrund

en: Turn on to display a colored background for the logo.
de_DE: Einschalten, um einen farbigen Hintergrund für das Logo anzuzeigen.

en: Logo Background Color
de_DE: Logo Hintergrundfarbe

en: Controls the background color for the logo.
de_DE: Kontrolliert die Hintergrundfarbe für das Logo.

en: Logo Custom Link URL
de_DE: Logo Benutzerdefinierter Link URL

en: Default Logo
de_DE: Standard Logo

en: Select an image file for your logo.
de_DE: Wähle eine Bilddatei für dein Logo.

en: Edit Logo
de_DE: Logo bearbeiten

en: Sticky Header Logo
de_DE: Fixierter Kopfbereich Logo

en: Mobile Logo
de_DE: Logo für Mobilgeräte

en: Select an image file for your mobile logo.
de_DE: Wähle ein Bild für das Mobile Logo.

note: translators: value.
en:   To match the logo height set to %s.
de_DE:   Um an Logogröße anzupassen setze auf %s.

en: Menu
de_DE: Menü

en: Main Menu Height
de_DE: Hauptmenü Höhe

en: Controls the menu height.
de_DE: Kontrolliert die Menühöhe.

en: Edit Main Menu
de_DE: Hauptmenu bearbeiten

en: Main Menu Highlight Style
de_DE: Hauptmenu Hervorhebungsstil

en: Top Bar
de_DE: Obere Leiste

en: Bottom Bar
de_DE: Untere Leiste

en: Arrow
de_DE: Pfeil

en: Color Only
de_DE: Nur Farbe

en: Main Menu Arrow Size
de_DE: Hauptmenü Pfeilgrösse

en: Main Menu Highlight Bar Size
de_DE: Grösse des hervorgehobenen Balkens des Hauptmenüs

en: Main Menu Item Padding
de_DE: Abstand der Menüelemente

en: Main Menu Dropdown Width
de_DE: Breite des Hauptmenü Dropdown

en: Main Menu Dropdown Divider
de_DE: Hauptmenu Dropdown Teiler

en: Main Menu Dropdown Indicator
de_DE: Hauptmenu Dropdown Indikator

en: Parent + Child
de_DE: Eltern + Kind

en: Main Menu Search Icon
de_DE: Hauptmenu Symbol für Suche

en: Main Menu Search Layout
de_DE: Hauptmenu Suche Layout

en: Drop-Down
de_DE: Dropdown

en: Main Menu Background Color For Header 4 & 5
de_DE: Hintergrundfarbe des Hauptmenüs für Kopfbereich 4 & 5

en: Main Menu Dropdown Font Size
de_DE: Schriftgrösse des Hauptmenü Dropdown

en: Controls the divider color of the first level secondary menu.
de_DE: Steuert die Trennlinienfarbe der Untermenüs auf erster Ebene.

en: Secondary Menu Line Height
de_DE: Linienhöhe des Untermenüs

en: Mobile Menu Design Style
de_DE: Mobilmenü Gestaltung

en: Mobile Menu Background Color
de_DE: Mobilmenü Hintergrundfarbe

en: Mobile Menu Border Color
de_DE: Mobilmenü Randfarbe

en: Mobile Menu Hover Color
de_DE: Hover-Farbe des Menüs in der mobilen Ansicht

en: Fading Animation
de_DE: Verblassende Animation

en: Swap All
de_DE: Alle tauschen

en: Image Lazy Loading
de_DE: Lazy Loading für Bilder

en: Dynamic CSS & JS
de_DE: Dynamisches CSS & JS

en: Enable JS Compiler
de_DE: Aktiviere JS Compiler

en: Fullscreen
de_DE: Vollbild

en: Minimal UI
de_DE: Minimales UI

en: Below image
de_DE: Unter dem Bild

en: Next to Image
de_DE: In der Nähe des Bildes

en: Unboxed
de_DE: Ungerahmt

en: Title and Categories
de_DE: Titel und Kategorien

en: Only Title
de_DE: Nur Titel

en: Only Categories
de_DE: Nur Kategorien

en: Featured Image / Video on Single Post Page
de_DE: Bevorzugtes Bild / Video auf Einzelbeitrag Seite

en: First Featured Image
de_DE: Erstes bevorzugtes Bild

en: Google & Font Awesome Fonts Mode
de_DE: Google & Font Awesome Schriftarten Modus

en: Local
de_DE: Lokal

en: Privacy Consent
de_DE: Einwilligung zum Datenschutz

en: Privacy Consent Cookie Expiration
de_DE: Ablauf der Cookies für die Einwilligung zum Datenschutz

en: Search Form
de_DE: Suchfeld

en: Search Results Content
de_DE: Suchergebnis Inhaltstyp

en: Search Form Design
de_DE: Suchfeld Design

en: Search Results Layout
de_DE: Suchergebnisse Layout

en: Number of Search Results Per Page
de_DE: Anzahl Suchergebnisse pro Seite

en: Featured Images for Search Results
de_DE: Bevorzugte Bilder für Suchergebnisse

en: Date
de_DE: Datum

en: Search Field Position
de_DE: Suchefeld Position

en: Above Results
de_DE: Über Ergebnissen

en: Below Results
de_DE: Unter Ergebnissen

en: Sidebar Styling
de_DE: Seitenleiste Gestaltung

en: Sidebar Padding
de_DE: Seitenleiste Abstand

en: Controls the background color of the sidebar.
de_DE: Steuert die Hintergrundfarbe der Seitenleiste.

en: Sidebar Widget Heading Font Size
de_DE: Widget Überschriften Schriftgrösse in Seitenleiste

en: Sidebar Widget Headings Color
de_DE: Widget Überschriftenfarbe in Seitenleiste

en: Select sidebar 1 that will display on all pages.
de_DE: Wählen Sie Seitenleiste 1 aus, die auf allen Seiten angezeigt werden soll.

en: Portfolio Posts
de_DE: Portfolio Beiträge

en: Global Portfolio Sidebar Position
de_DE: Globale Portfolio Seitenleiste Position

en: Blog Posts
de_DE: Blogbeiträge

en: Global Blog Sidebar Position
de_DE: Globale Blog Seitenleiste Position

en: Blog Archive Sidebar 1
de_DE: Blog Archive  Seitenleiste 1

en: Select sidebar 1 that will display on the blog archive pages.
de_DE: Wählen Sie Seitenleiste 1, die auf Blog-Archive-Seite angezeigt wird.

en: Blog Archive Sidebar 2
de_DE: Blog Archive  Seitenleiste 2

en: Select sidebar 2 that will display on the blog archive pages. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected.
de_DE: Wählen Sie Seitenleiste 2, die auf Blog-Archive-Seite angezeigt wird.

en: Search Page Sidebar 1
de_DE: Suchseite Seitenleiste 1

en: Select sidebar 1 that will display on the search results page.
de_DE: Wählen Sie Seitenleiste 1, die auf Suchergebnis-Seite angezeigt wird.

en: Search Page Sidebar 2
de_DE: Suchseite Seitenleiste 2

en: Select sidebar 2 that will display on the search results page. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected.
de_DE: Wählen Sie Seitenleiste 2, die auf der Suchergebnis-Seite anzeigen wird. Seitenliste 2 kann nur benutzt werden, wenn Seitenleiste 1 ausgewählt ist.

en: Search Sidebar Position
de_DE: Seitenleisten-Suche Position

en: Posts Slideshow Images
de_DE: Diashow Bilder der Beiträge

en: Pagination Circles Below Video Slides
de_DE: Kreise der Seitenzahlen unterhalb Video-Dias

en: Sliding Bar Open On Page Load
de_DE: Sliding Bar öffnet beim Laden der Seite

en: Number of Sliding Bar Columns
de_DE: Anzahl Spalte in der Sliding Bar

en: Sliding Bar Item Divider Color
de_DE: Farbe der Trennlinie in der Sliding Bar

en: Controls the divider color in the sliding bar.
de_DE: Steuert die Trennlinienfarbe in den Sliding Bars.

en: Sliding Bar Headings Color
de_DE: Schriftfarbe der Überschriften der Sliding Bar

en: Controls the text color of the sliding bar heading font.
de_DE: Steuert die Schriftfarbe der Überschrift in den Sliding Bars.

en: Sliding Bar Font Color
de_DE: Schriftfarbe der Sliding Bar

en: Sliding Bar Link Color
de_DE: Linkfarbe der Sliding Bar

en: Controls the text color of the sliding bar link font.
de_DE: Steuert die Textfarbe der Links in den Sliding Bars.

en: Social Media
de_DE: Soziale Medien

en: Social Media Icons
de_DE: Soziale Medien Symbole

en: Insert your custom link here
de_DE: Füge deinen eigener Link hier ein

en: Custom Icon Title
de_DE: Eigene Symbole Titel

en: Upload your custom icon
de_DE: Update dein eigenes Symbol

en: Custom Colors
de_DE: Eigene Farben

en: Header Social Icon Color
de_DE: Icons der sozialen Medien im Kopfbereich

en: Header Social Icons Boxed
de_DE: Icons der sozialen Medien im Kopfbereich eingerahmt

en: Footer Social Icons Boxed
de_DE: Icons der sozialen Medien in der Fusszeile eingerahmt

en: Share This Story, Choose Your Platform!
de_DE: Teilen Sie diesen Artikel!

en: Link Color
de_DE: Link Farbe

en: Controls the color of all text links.
de_DE: Bestimmt die Farbe aller Text-Links.

en: Underline
de_DE: Unterstrichen

en: WooCommerce
de_DE: Woocommerce

en: WooCommerce Icon Font Size
de_DE: Woocommerce Icon Schriftgrösse

en: Out of stock
de_DE: Nicht auf Lager

en: Are you sure you want to remove
de_DE: Bist du sicher, dass du das entfernen möchtest

en: remove
de_DE: entfernen

en: Previous Post
de_DE: Vorheriger Beitrag

en: Next Post
de_DE: Nächster Beitrag

en: Couldn't find what you're looking for!
de_DE: Leider konnten wir nicht finden wonach Sie suchen!

en: Oops!
de_DE: Hoppla!

en: Helpful Links:
de_DE: Hilfreiche Links:

en: Try again
de_DE: Erneut versuchen

en: If you want to rephrase your query, here is your chance:
de_DE: Falls Sie eine geänderte Suchanfrage stellen möchten, können Sie das hier tun:

note: translators: The link.
en: About the Author: %s
de_DE: Über den Autor: %s

note: translators: %1$s: Username. %2$s: Number.
en: So far %1$s has created %2$s blog entries.
de_DE: Bisher hat %1$s, %2$s Blog Beiträge geschrieben.

note: translators: The user.
en: About %s
de_DE: Über %s

en: Edit profile
de_DE: Profil bearbeiten

en: Read More
de_DE: Weiterlesen

en: Protected
de_DE: Geschützt

en: Load More Results
de_DE: Mehr Ergebnisse laden

en: Load More Posts
de_DE: Mehr Beiträge laden

en: View Larger Image
de_DE: Zeige grösseres Bild

note: translators: The link. Translators: The link.
en: Go to "%s"
de_DE: Gehe zu "%s"

en: Go to Top
de_DE: Nach oben

en: Share On Facebook
de_DE: Auf Facebook teilen

en: Tweet This Product
de_DE: Produkt twittern

en: Pin This Product
de_DE: Produkt anpinnen

en: Email This Product
de_DE: Produkt mailen

en: Billing Address
de_DE: Rechnungsadresse

en: Shipping Address
de_DE: Versandadresse

en: Additional Information
de_DE: Weitere Informationen

en: Review &amp; Payment
de_DE: Übersicht &amp; Bezahlen

en: Have A Promotional Code?
de_DE: Hast du einen Gutscheincode?

en: Coupon code
de_DE: Kupon Code

en: Apply coupon
de_DE: Coupon verwenden

en: Calculate shipping
de_DE: Versand berechnen

en: City
de_DE: Stadt

en: Postcode / ZIP
de_DE: PLZ

en: Default Order
de_DE: Standardsortierung

en: Popularity
de_DE: Beliebtheit

en: Rating
de_DE: Bewertung

note: translators: Name, Price, Date etc. translators: Relevance, Price, Date etc.
en: Sort by %s
de_DE: Sortieren nach %s

en: Ascending order
de_DE: Aufsteigend sortieren

en: Descending order
de_DE: Absteigend sortieren

note: translators: Number. translators: Number of products.
en: Show <strong>%s Products</strong>
de_DE: Zeige <strong>%s Produkte</strong>

en: View as grid
de_DE: Kachelansicht

en: View as list
de_DE: Listenansicht

en: Update cart
de_DE: Warenkorb aktualisieren

note: translators: %1$s: Username. %2$s: Username (same as %1$s). %3$s: "Sign Out" link.
en: Hello %1$s (not %2$s? %3$s)
de_DE: Hallo %1$s (nicht %2$s? %3$s)

en: Sign Out
de_DE: Abmelden

en: Hello
de_DE: Hallo

en: Order details
de_DE: Bestell Details

en: Total
de_DE: Gesamt

en: Customer details
de_DE: Kunden Details

en: Note:
de_DE: Notiz:

en: Billing address
de_DE: Rechnungsadresse

en: Shipping address
de_DE: Versandadresse

en: Find out more
de_DE: Finde weitere

en: Find Out More
de_DE: Finde weitere

en: Related %s
de_DE: Ähnliche %s

en: No upcoming %s.
de_DE: Keine Neuerscheinungen %s.

en: View All %s
de_DE: Alle anzeigen %s

en: Quantity
de_DE: Menge

en: Subtotal
de_DE: Zwischensumme

en: Coupon:
de_DE: Kupon:

en: Your order
de_DE: Deine Bestellung

en: Totals
de_DE: Summen

en: Additional information
de_DE: Zusätzliche Informationen

note: Template Name of the plugin/theme
en: Blank Page
de_DE: Leere Seite

note: Template Name of the plugin/theme
en: Side Navigation
de_DE: Seitennavigation

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
de_DE: und

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
de_DE: unbekannt

[ctx: by author]
en: by %s
de_DE: von %s

[ctx: %s = human-readable time difference]
note: translators: time difference.
en: %s ago
de_DE: %s her
